Dainis Gudovskis

 

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā septembra sākumā atklāta Latvijā zināmākā stikla mākslas pārstāvja Daiņa Gudovska stikla darbu un akvareļu izstāde “Dzīves auduma materializācija”. Izstāde Rēzeknē būs skatāma līdz 1. novembrim.

Mākslas vēsturniece Iliana Veinberga, raksturojot mākslinieka darbu, izceļ, ka Dainis Gudovskis ir zināmākais Latvijas stikla mākslas pārstāvis – nepilnas trīsdesmit personālizstādes, piedalīšanās vairākos simtos grupu izstāžu gandrīz visos pasaules kontinentos, nominācijas, apbalvojumi un viņa radītie autordarbi muzeju krājumos, organizāciju un personu privātajās kolekcijās Latvijā un ārzemēs. Pedagogs un daudzu izcilu mākslinieku skolotājs. Kopumā Dainis Gudovskis pieder stikla mākslas elitei globālā mērogā. Viņa ekspresīvie un piesātinātie darbi demonstrē lielisku telpiskas kompozīcijas izjūtu un veidošanas prasmi. Mākslinieka jauda parādās ne tikai meistarīgā formas pārvaldīšanā, kas priecē skatītāja acis, bet arī spējā attīstīt tēlainību, kas uzrunā skatītāja intelektu. Līdzās unikāliem autordarbiem stiklā Dainis Gudovskis praktizē gleznošanu akvareļtehnikā, nu jau ilgāku laiku piedaloties un gūstot atzinību ar saviem akvareļdarbiem izstādēs un konkursos Latvijā un ārvalstīs. Šāds pavērsiens ļauj gan novērtēt autora talantu dažādos medijos, gan arī lūkot rast līdzīgo un atšķirīgo starp Daiņa Gudovska stikla mākslas darbiem un akvareļiem.
 
Raksturojot Rēzeknē skatāmo izstādi, mākslinieks stāsta, ka Latgales vēstniecības GORS izstāžu telpā demonstrē akvareļglezniecības lapas un stikla mākslas objektu valodu. Akvareļos viņu saista dinamiskas formveides un krāsu valodas piesātinājumi, stikla darbu sacerē dod priekšroku monotonai krāsu gammai. Melns, balts, caurspīdīgs un materiāla tekstūru modulācijas akvarelī pievērš savu skatu krāstēlu valodai. Dodot izstādei nosaukumu “Dzīves auduma materializācija”, Gudovskis domā par laiku un tā neelastību. Nekas nenotiekot ātri, ar gadiem aizvien lēnāk. Mākslinieks ik dienu turpina dzīves ceļojumu ikdienas atklājumos, arī klišejās un atkārtojumos. Savos darbos apzināti abstrahējas no realitātes tiešas izpausmes.
 
Formveides plastika un krāsu aizraujošā valoda ir mākslinieka Daiņa Gudovska mūzika – metaforiskā lasījumā – krītošu un kāpjošu akordu salikumi, grafiski picikato, aplikatīvu mozaīku grupējumi – arpedžo un adadžio. No pianisimo līdz furiozo satraucošās sensivitātes. Partitūras kontrapunktos arī klusums un miers, telpiski pārrāvumi. To pavadoņi – tehniskas un tehnoloģiskas valodu adaptācijas no visa, ko subjekts redz, dzird, piedzīvo – instinktīvi salasa savu summu, atlases princips, kurš daudz kam ļauj izbirt cauri atlases sietam.
 
Daiņa Gudovska personālizstāde “Dzīves auduma materializācija” Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā skatāma no 2020. gada 1. septembra līdz 1. novembrim katru dienu no 11.00 līdz 22.00, izstādes apmeklējums ikvienam interesentam ir bezmaksas. Izstādes norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rēzeknes pilsētas dome.