Valsts pirmā flīģeļa stāsts

No 19. oktobra līdz 10. decembrim Latgales vēstniecībā GORS notiks Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) izstāde “Valsts pirmā flīģeļa stāsts”. Tā Latvijas simtgades svētku laikā atklās stāstu par unikālu, latviešu oriģinālmūzikas attīstībā nozīmīgu instrumentu – Baumaņu Kārļa flīģeli, pie kura savulaik komponēta mūsu valsts himna, kā arī izsekos dziesmas “Dievs, svētī Latviju!” vēstures lappusēm. Izstādes atklāšana gaidāma 18. oktobrī pulksten 13.00.
 
Izstāde “Valsts pirmā flīģeļa stāsts” vēsta par flīģeļa neparasto ceļojumu, kas aizsākās 19. gadsimta 50. gados Pēterburgā, kur instruments nonāca Baumaņu Kārļa īpašumā, pēc tam veda uz Limbažiem, komponistam atgriežoties dzimtajā zemē, bet vēlāk pēc ūtrupes, vairākām pārvākšanās reizēm, kā arī Latvijas neatkarības atjaunošanas flīģelis savu spozmi un nozīmību atguva Rakstniecības un mūzikas muzejā. Sākotnēji neviens pat nenojauta, ka kārtējā tipveida ražojuma stīgas tiks uzskaņotas Latvijas valsts himnas radīšanas brīnumam un kļūs par līdzdalībnieku radīšanas mistērijai, ieskandinot katram latvietim tik svarīgos trīs vārdus – Dievs, svētī Latviju!
 
Izstāde Rēzeknē turpina instrumenta ceļu, iezīmējot jaunu tā pieturvietu Latgalē. Izzinot flīģeļa vēsturi, izstādē uzmanība pievērsta arī tā uzbūves īpatnībām un atšķirībām no mūsdienu klavierēm, turklāt ar tā skanējumu būs iespēja iepazīties izcilās pianistes Vilmas Cīrules izpildījumā.
 
Nozīmīga nodaļa “Valsts pirmā flīģeļa stāstā” ir dziesmas “Dievs, svētī Latviju!” tapšanai un pārtapšanai par himnu, kā arī himnas daudzveidīgajiem ieskaņojumi RMM krājumā.
 
Savukārt komponista Jēkaba Nīmaņa izstrādātā aplikācija-spēle aicinās izstādes apmeklētājus personiski piedzīvot valsts himnu, izmēģinot savas prasmes himnas nodziedāšanā četrās valodās – latviešu, krievu, angļu un latgaliešu. Aplikācija mērīs dziesmas izpildītāja degsmi un novērtēs dziedājumu.
 
Izstādes atbalstītāji: Valsts pirmā flīģeļa pārvadātājs, sūtījumu piegādes uzņēmums “DPD Latvija” un apdrošināšanas kompānija “BALTA”.
 

No 19. oktobra līdz 10. decembrim izstādes “Valsts pirmā flīģeļa stāsts” darbalaiks:

Bezmaksas apskate:

  • Pasākumu apmeklētājiem vienu stundu pirms pasākumiem, starpbrīdī un pusstundu pēc pasākuma
  • Ekskursantu grupām, kuras dodas pirms tam pieteiktās ekskursijās pa Latgales vēstniecību GORS
  • 11. novembrī no 12.00 līdz 16.00
  • 18. novembrī no 12.00 līdz 19.00

Maksas apskate:

  • Sestdienās no 13.00 līdz 16.00. Ieejas maksa 0,50 € personai, bērniem līdz 7 gadu vecumam bez maksas.
  • Ekskursantu, skolēnu grupām, kuras vēlas apskatīt tikai izstādi – jebkurā nedēļas dienā no 9.00 līdz 18.00, pirms tam piesakot apmeklējumu, rakstot koncertzale [at] rezekne [dot] lv vai zvanot 64633303. Ieejas maksa 0,50 € personai, ja grupa lielāka par 10 cilvēkiem. Ja grupa mazāka par 10 cilvēkiem, ieejas maksa 5,00 € grupai. Ekskursija izstādē jāpiesaka vismaz vienu darba dienu pirms vēlamā izstādes apskates laika.