Mūža ieguldījums latgaliešu kultūrā

Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks 2015” par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūrā šogad tiks pasniegta katoļu prāvestam, kultūrvēsturniekam un sabiedriskajam darbiniekam Albertam Budžem.

Svētdien, 28. februārī, Latgales vēstniecībā GORS notiks Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2015” svinīgā ceremonija, kurā tiks godināts 2015. gada veikums latgaliešu kultūrā 19 nominācijas literatūras, mūzikas un sabiedrības un kultūras kategorijās. Nominācijas “Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā” godu šogad saņems Alberts Budže – aktīvs sabiedriskais un kultūras darbinieks, izcils pagātnes pētnieks un novada vēstures apzinātājs.

Alberts Budže dzimis 1930. gada 26. janvārī Rīgā. Viņa vecāki Donāts un Tekla nākuši  no Līvānu puses un uz Rīgu pārcēlušies pēc pirmā pasaules kara. Viņš dzimis un izaudzis reliģiozā ģimenē. Mācījies G. Merķeļa 20. pamatskolā un Rīgas 1. vidusskolā. Pēc vidusskolas beigšanas 1949. gadā sācis strādāt Rīgas grāmatu antikvariātā, bet 1952. gadā, kad tikko atvēra Garīgo semināru, uzsācis tajā mācības. 1957. gada 30. maijā bīskaps Pēteris Strods iesvētījis viņu par priesteri. Kalpojis Rīgas Sv. Antona baznīcā, Majoru, Slokas, Ķemeru, Preiļu un Riebiņu katoļu draudzēs. Kopš 1991. gada kalpo Tilžas un Rugāju draudzēs, priesteru prombūtnē viņš ir apkalpojis arī Krišjāņu, Šķilbēnu un Baltinavas draudzes.

Albertu Budži aizrauj novada kultūrvēstures un pasaules notikumu sakarību meklēšana, viņš ir pētījis dominikāņu, jezuītu un citu garīgo ordeņu darbību Latgalē, Latgales vietvārdu saistību ar citu valstu vietvārdiem, savācis materiālus un uzrakstījis aprakstus par ievērojamiem un aizmirstiem priesteriem, sadarbojoties ar Balvu puses kultūras iestādēm, gatavojis aktuālus pārskatus un piedalījies ar tiem novadpētniecības konferencēs. Prāvests Alberts Budže par kultūrpētniecisko un sabiedrisko darbību apbalvots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Atzinības rakstu (2000).

Latgaliešu literāts un novadpētnieks Antons Slišāns (Ontons Slišāns) par prāvestu grāmatā “Čipierksneits jeb apcirsto sakņu pieaudzēšana” savulaik teicis: „Paļdis Dīvam, ka myusim ir taids Alberts Budže, kurs nasavteigi, ar Dīva vuordu iz lyupom, spiej sevi veļteit myusu latgaliskajai kristeigajai kulturviesturei! Alberts Budže vysod ir ceļā. Juo dzeive ir namiteigs ceļaveira guojums iz prīkšu, caur namiteigu paguotnis izpieti i ciļvieceigūs sakņu kūpšonu, caur pīminis atjaunuošonu, caur pīminis uzturiešonu, caur pīminis radeišonu!”

Saņemot vēsti par izteikto atzinību, prāvests ierastajā pieticībā tik nosaka: “Nikuo taida jau es naasu darejs! Naasu ni deputats, ni ministrys, ni veiskups. Vysus šūs godus tik asu darejs sovu dorbu. Vyss ir dareits Dīva gūdam! Ļūti interesanti ir pieteit sovu paguotni.”

Svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija notiks šī gada 28. februārī 16.00 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē. Ceremonijas pirmajā daļā tiks izrādīts uzvedums „Saule. Bērni. Rainis”, kurš radīts pirmajā ērģeļmūzikas festivālā „ORGANismi”, bet pasākuma otrajā daļā tiks godināti notikumi, cilvēki, aktivitātes, kas latgaliešu kultūrā bijuši nozīmīgi 2015. gadā, cermonijas vadītājs – aktieris un mūziķis Kristaps Rasims. Uz ceremoniju mīļi gaidīti nominanti, vērtēšanas komisija, mediju pārstāvji un ikviens latgaliešu kultūras interesents.

Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2015” norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rēzeknes pilsētas dome, Rēzeknes novada, Daugavpils novada, Balvu, Kārsavas, Ciblas, Dagdas, Ludzas, Līvānu, Viļakas, Rugāju un Baltinavas novadu pašvaldības, Nacionālais Kino centrs un biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība“.

„Boņuks 2015“ ceremoniju tiešraidē varēs vērot arī mobilā satura lietotnes „LMT Straume“ tiešraidē http://straume.lmt.lv/lv/kultura/kultura/bonuks/1844.