Kultūras notikumi septembrī

Septembris Latgales vēstniecībā GORS priecēs ar Reiņa Zariņa solokoncertu un komponista Andra Dzenīša skaņdarba pasaules pirmatskaņojumu, seno mūziku šogad varēs baudīt igauņu viesu „Hortus Musicus” izpildījumā, pirmo reizi tiešraidē īpaša iespēja sekot līdzi Zigmara Liepiņa operas pirmizrādei, tāpat septembra tradīcija Latvijā un arī Rēzeknē jau vairākus gadus ir Baltijas Dokumentālo filmu foruma košo stāstu seansi. 

Baltijas Dokumentālo filmu forums 2017
Nacionālā Kino centra organizētais 21. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums notiks no 2. līdz 10. septembrim. Šogad filmas reģionos tiks rādītas Cēsīs, Jēkabpilī, Rēzeknē, Valmierā un Daugavpilī. Rēzeknē interesenti varēs noskatīties trīs filmu seansus. Skolēniem, studentiem, senioriem ieeja bez maksas, pārējiem – 1,00 €.
 
Pirmdiena, 4. septembris 18.00, Mazā zāle bezmaksas vai 1,00 €
Somu režisores Mias Halmes (Mia Halme) dokumentālā filma „Katrs otrais pāris” (Every Other Couple) ir filma par šķiršanos. Trīs pāri, seši bijušie partneri – katram savas atmiņas par šķiršanos. Viņi joprojām uztur attiecības savu bērnu dēļ. Ziemassvētku vakariņas kopā ar agrāko ģimeni, tikšanās priekšnamā, kad bērni dodas uz nākamās nedēļas mājām, rokasspiediens ar bijušās sievas jauno mīlestību. Visā Rietumu pasaulē teju katra otrā laulība beidzas ar šķiršanos.
 
Otrdiena, 5. septembris 18.00, Mazā zāle bezmaksas vai 1,00 €
Pilsētizpēte jeb urban exploration un ar to saistītās dzīvībai bīstamās situācijas daudziem krievu un ukraiņu jauniešiem kļuvušas par iedvesmas avotu sevis meklējumos. Internetu pārpludina videoklipi, kuros viņi bez jebkādiem drošības stiprinājumiem galvu reibinošos augstumos iekaro torņus, ceļamkrānus un tiltus vai pēta pilsētu pazemes tuneļus. Populārākajiem no šiem video ir miljoniem skatījumu. Stājoties pretī bailēm, filmas varoņi Andžela un Vlads gūst kontroles sajūtu pār savu dzīvi, tomēr konfliktu nomocītā postpadomju ēras realitāte nepazūd arī atrodoties 100 m augstumā virs pilsētas.
 
Trešdiena, 6. septembris 18.00, Mazā zāle bezmaksas vai 1,00 €
Jau gadu desmitiem asprātīgā, allaž krāšņi tērptā Airisa Apfela ietekmējusi Ņujorkas modes pasauli. Tomēr šis nav tikai stāsts par modi - vairāk par radošumu un to, kā Airisa pat savā pieklājīgajā 93 gadu vecumā tiek uzskatīta par stila ikonu un turpina iedvesmot apkārtējos. Airisa ir unikāla sieviete, kuras neizsīkstošais entuziasms par modi, mākslu un cilvēkiem kalpo par atgādinājumu, ka apģērbs un dzīve kopumā ir viens vienīgs eksperiments.
 
Sestdiena, 9. septembris 18.00, Mākslas galerija bezmaksas, GORS
Tēlnieka Āra Smildzera izstāde kā selekcija, kurai izvēlētos darbus apvieno klasiskās tēlniecības pamatprincipi ar mūsdienīgām apstrādes tehnikām un materiālu salikumiem, veidojot unikālas skulptūras un grafiskos darbus (meditatīvos skrāpējumus). Izstādē skatāmie darbi tapuši laika posmā no 2002. līdz 2017. gadam. Kā materiāls izmantoti granīts, alumīnijs, bronza, akrils, stikls un koks. Izstāde skatāma līdz 30. oktobrim.
 
Sestdiena, 9. septembris 19.00, Mazā zāle 10,00–13,00 €, GORS
Reiņa Zariņa koncerta kodols ir Andra Dzenīša jaundarba „Astoņstūris” pasaules pirmatskaņojums. Dzenītis pats šī cikla daļas tēlaini apraksta kā katedrāli, ap kuru apaugušas mazas mājiņas. Un līdzīgiem vārdiem var aprakstīt arī koncerta pārējo programmu – Baha Otrās Partitas sešas daļas, kuras apvij Lista Sonāti si-minorā.
 
Piektdiena, 15. septembris 18.00, Mazā zāle 13,00–15,00 €, GORS
Programma, kas ikvienam ļaus nokļūt bagātīgā un krāšņā Vidusjūras mūzikas pasaulē. Ansamblis „Hortus Musicus” dibināts 1972. gadā, par tā līderi kļuva Andress Mustonens. Kopš tā laika ansamblis ir sava žanra leģendas, šobrīd visilgāk Eiropā nepārtraukti koncertējošais senās mūzikas ansamblis, kas regulāri uzstājas visā pasaulē.
 
Sestdiena, 16. septembris 19.00, Lielā zāle 10,00–18,00 €
2017. gadā Latvijas roka leģenda, ģitārists, komponists un hītu autors Harijs Zariņš svin 60. dzimšanas dienu. Atzīmējot šo faktu, mūziķis kopā ar draugiem ieplānojis doties koncerttūrē „Tu un es”. „Tūre būs manas jubilejas svinības, uz kurām esmu uzaicinājis savus mīļākos dziedātājus, kas, protams, ir arī mani draugi: Aija Andrejeva, Dināra Rudāne, Antra Stafecka, Alex, Jānis Buķelis (Buks) un, protams, grupa COLT; svinēsim arī Ata Ieviņa 30 gadu jubileju."
 
Pirmdiena, 18. septembris 18.00, Mazā zāle 3,00 €
Iespēja noskatīties visas V starptautiskā Baltijas valstu īsfilmu kinofestivāla „Open Place” 2017 godalgotās konkursa īsfilmas: labākais scenārijs „Trīs soļi” (Three Steps, Vācija/Gruzija), labākais operators – „Zvejnieks” (The Fisherman/Il Pescatore, Lietuva/Itālija/Vācija), labākā aktrise „Tagad uz mūžu” (Forever now, Dānija), labākais režisors un labākais aktieris „Finālspēle” (The Play-off/Baraż), Grand Prix – „Viss kārtībā” (Norvēģija). Tāpat varēs vēlreiz noskatīties piedzīvojumu komēdiju „Reiz Rēzeknē”.
 
Sestdiena, 23. septembris 17.00, Lielā zāle 8,00–17,00 €, GORS
Leo Delība „Kopēlija” ir Ernsta Teodora Amadeja Hofmaņa pasakas „Smilšuvīrs” klasiskais lasījums. Komisks, krāsains, dzīvespriecīgs – tāds ir šis balets, kurā Latvijas Nacionālā baleta labākie solisti izdejo un izspēlē stāstu par jauno Franci un viņa mīļoto Svanildu. Jaunieši nonāk īstā pārpratumu virpulī, kad Svanildas skaistumu aizēno noslēpumainā doktora Kopeliusa daiļās meitas burvība. Radošā komanda: horeogrāfs – Aivars Leimanis; scenogrāfe un kostīmu māksliniece – Ināra Gauja; gaismu mākslinieks – Jānis Valle.
 
Pirmdiena, 25. septembris 18.00, Mazā zāle 6,00–8,00 €, GORS
Izrādes radošā komanda iedvesmu dramaturģijai smēlusies latviešu tautas pasakās un kopā ar izglītojošo informāciju radījusi emocionāli ekspresīvu, asprātīgu stāstu par to, kā cilvēks dažādos vecuma posmos no jauna iepazīst brīnumaino putnu pasauli. Kā saka izrādes galvenais varonis: „Darbi nekur nepazudīs, bet putni… tie gan var aizlaisties vienā acumirklī, tāpēc nepalaidīsim garām iespēju ar tiem sasveicināties.” Autori: Edgars Lipors, Lilija Lipora, Edgars Niklasons, Goran Gora. Ieteicamais vecums: 6+
 
Ceturtdiena, 28. septembris 19.00, Mazā zāle 3,00 €, GORS
Pirmo reizi Latgales vēstniecībā GORS skatītāji tiek aicināti uz operas tiešraidi no Latvijas Nacionālās operas un baleta, kur pasaules pirmizrādi piedzīvos Zigmara Liepiņa opera „Turaidas roze”. Zigmara Liepiņa Turaidas Roze ir muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija operai „No rozes un asinīm”. Šī leģenda par mīlu, kas izrādījusies stiprāka par nāvi, rosinājusi diriģentu Mārtiņu Ozoliņu un režisori Ināru Slucku no jauna atgriezties pie dramatiskā vēstījuma par Maiju, Turaidas skaistāko Rozi.
 
Sestdiena, 30. septembris 19.00, Mazā zāle 6,00–8,00 €
Virtuozais ģitārists Mārcis Auziņš rudenī atklās otro koncerttūres “Viens” sēriju, kurai dots tāds pats nosaukums kā ģitārista pirmajam solo albumam. Līdzās albumā “Viens” iekļautajām Raimonda Paula dziesmu aranžijām, koncerta programmā skan arī Mārča Auziņa paša rakstītie skaņdarbi, kā arī džeza improvizācijas un citu autoru dziesmu aranžijas ģitārai, piemēram, leģendārā bundzinieka Viļņa Krieviņa 1984. gadā uzrakstītā „Meitenei kafejnīcā”, kas koncertos uz klausītājiem iedarbojas ar īpašu maģiju. Programmas noslēgumā Mārcis Auziņš aicina publiku pozitīvi izstrīdēties viņa paša rakstītā skaņdarba „Strīds” laikā.