Kultūras notikumi novembrī

Valsts svētku mēnesi Latgales vēstniecība GORS iesāks ar mākslinieces Helēnas Svilānes-Kuzminas darbu izstādes ”Sieviete un mēness” atklāšanu un ieskandinās ar latgaliešu dziesmu koncertu ”Dzīšmu gruomota”, kurā skanēs gandrīz divi desmiti tautā mīlētu un labi zināmu latgaliešu dziesmu. Ar viesizrādi ”Fake News!” viesosies teātra trupa KVADRIFRONS, savukārt kafejnīcā ZĪDS, Valsts svētku noskaņās būs iespējams baudīt Balzamvakariņas kopā ar ”Rīgas Melnais Balzams” globālo vēstnieku Justu Kiščenko. Mēneša izskaņā notiks grupas ”Bez PVN” dziesmu albuma prezentācijas svētki un par godu komponista Ludviga van Bēthovena 250. jubilejai skatītājus priecēs pianista Andreja Osokina soloprogramma ”Osokins-Bēthovenam”.
 
Ceturtdiena, 5. novembris 16.00, GORS Mākslas galerija, bezmaksas
Māksliniece Helēna Svilāne-Kuzmina (1949–2003) 70. gadu vidū pēc pārcelšanās no Rīgas uz Rēzekni kļuva par gleznošanas, kompozīcijas un koloristikas pasniedzēju Lietišķās Mākslas vidusskolā. 90. gadu beigās ieguva maģistra grādu mākslas pedagoģijā un turpināja pasniegt arī Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē. Pirmajā grupas izstādē piedalījās 1973. gadā Rīgā, taču īpaši aktīvu māksliniecisko darbību uzsāka tieši Rēzeknē. Šobrīd Helēna Svilāne-Kuzmina tiek uzskatīta par vienu no savdabīgākajām un ietekmīgākajām Latgales modernisma gleznotājām. Mākslinieces darbu izstāde GORS Mākslas galerijā skatāma no 2020. gada 5. novembra līdz 2021. gada 3. janvārim.
Pasākums no 5. novembra pārcelts uz 2021. gada pavasari! Datums tiks precizēts!
 
Sestdiena, 7. novembris 18.00, Lielā zāle 12,00–20,00 €, GORS
Visas koncertā iecerētās dziesmas atrodamas šogad izdotajā dziesmu grāmatā, dažas dziesmas piedzīvos jaunu skanējumu, dažām tas būs labi zināmais un gadiem pārbaudītais, bet visu papildinās arī video par katru dziesmu, atklājot tās rašanās un skanēšanas stāstus. Koncertā “Dzīšmu gruomota” piedalīsies apvienības “Raxtu Raxti” mūziķi, Artūrs Uškāns, Guntis Rasims, Kristaps Rasims, Arnis Slobožaņins, Dainis Skutelis, Andris Baltacis, Guntra Kuzmina-Jukna un vokālā studija “Skonai”, Juris Vucāns, grupa “Latgales dāmu pops”, Juris Ostrovskis un Kārlis Kazāks.
Pasākums no 10. novembra pārcelts uz 2021. gada pavasari! Datums tiks precizēts!
 
Ceturtdiena, 12. novembris 19.00, Lielā zāle 15,00–25,00 €
Koncertprogrammā “Dieva dēli. Saules meitas” atkal satiksies publikas iemīļotie dziedātāji Kristīne Kārkle-Kalniņa, Andris Ērglis, Anmary, Dainis Skutelis, Antra Stafecka un Rihards Lepers. Līdzīgi kā pirms vairākiem gadiem tapušajā programmā “Manas tautas dziesmas”, arī šoreiz tautas melodijas jaunos, etnopopa manierē veidotos aranžējumos radīs sava aroda lietpratēji – Jānis Strazds un Kristīne Kārkle-Kalniņa. Arī pavadošais instrumentālistu sastāvs šoreiz būs vitāls un dzīvespriecīgs – Jānis Strazds (taustiņinstrumenti), Kristīne Kārkle-Kalniņa (vijole), Edgars Kārklis (dūdas, stabules, akordeons), Jānis Kalniņš (ģitāra), Valters Sprūdžs (bass), Miķelis Vīte (sitaminstrumenti), Ansis Jansons (kokle).
Piektdiena, 13. novembris 18.00, Mazā zāle 12,00 €, GORS
Kādā siltā, lietainā pēcpusdienā divi aktieri, horeogrāfe un scenogrāfs nolēma uztaisīt izrādi par to, kā viss ir patiesībā. Izrādījās, ka patiesībā viss ir vis kaut kā, jo patiesību ir ļoti daudz. Reizēm tās viena otru izslēdz, citreiz neizslēdz, dažkārt palīdz dzīvot vai vismaz netraucē, citkārt – garlaiko, samulsina vai nogalina. Patiesību netrūkst. Jāsaprot tikai, ko ar tām iesākt. Mēnešiem ilgi viņi pētīja, skrollēja, lasīja un stāstīja, gremdējās atmiņās un paredzēja nākotni, zīmēja, dejoja, rakstīja dzejoļus un rādīja burvju trikus. Tomēr kaut kas joprojām bija ne tā. Aktieri: Reinis Boters, Arīna Buboviča, Andris Kaļiņins, Ance Strazda.
Piektdiena, 13. novembris 19.00, Kafejnīca ZĪDS 29,00 €, GORS
Aicinām atklāt Latvijas garšas burvību kopā ar dzēriena “Rīgas Melnais Balzams” kokteiļiem, stāstiem un ēdieniem. Vakara viesis – “Rīgas Melnais Balzams” globālais vēstnieks Justs Kiščenko.
Pasākums no 15. novembra tiks pārcelts uz 2021. gada 5. jūniju!
 
Svētdiena, 15. novembris 18.00, Lielā zāle 10,00–15,00 € (tuvojoties koncerta dienai, cenas var tikt paaugstinātas)
Gaidot izcilā latviešu komponista Imanta Kalniņa 80 gadu jubileju, kas tiks svinēta nākamgad, grupa “Turaidas Roze“ šoruden komponista daiļrades cienītājus aicina uz koncertiem “Imanta Kalniņa jubileju gaidot. Lielās dziesmas“. Grupu “Turaidas Roze“ 1985. gadā izveidoja komponists Imants Kalniņš. Astoņdesmito gadu beigās “Turaidas Roze“ kļuva par vienu no populārākajām grupām Latvijā, pateicoties komponista Imanta Kalniņa un solistes Olgas Rajeckas sadarbībai, kā arī tam, ka 1987. gadā grupai pievienojās dziedātājs Uģis Roze. Pašreiz grupā muzicē Aivars Gudrais (ģitāra), Juris Helvigs (bungas), Juris Kristons (taustiņinstrumenti) un Modris Laizāns (basģitāra), kā arī solisti Olga Rajecka un Uģis Roze.
Piektdiena, 20. novembris 18.00 un 20.30, Lielā zāle 12,00–25,00 €
Grupa Melo-M ir izveidojusi jaunu koncertprogrammu “Pieci elementi“, kurā uzstāsies kopā ar dziedātāju Dināru Rudāni. Dināra Rudāne savulaik zināma kā grupas “Re:public“ fona dziedātāja un ir 2016. gada TV šova “Izklausies redzēts“ uzvarētāja. Melo-M ir Latvijas instrumentālās mūzikas grupa, kuras sastāvā pašlaik ir trīs čellisti – Kārlis Auzāns, Miķelis Dobičins un Jānis Pauls. Visvairāk pazīstami kā populāru mākslinieku skaņdarbu izpildītāji savā apdarē.
Sestdiena, 21. novembris 18.00, Mazā zāle 34,00 €
Pasākumā grupa apvienos sava jaunākā studijas albuma prezentāciju ar grupas dziesmu dažāda veida interpretācijām. Albumā būs apkopotas gan jau pazīstamas, gan arī mazāk dzirdētas pēdējo gadu grupas “Bez PVN” dziesmas.
Pasākums no 24. novembra pārcelts uz 2021. gada pavasari! Datums tiks precizēts!
 
Piektdiena, 27. novembris 18.00, Lielā zāle 12,00–15,00 €, GORS
Būt par vēstnesi sava iemīļotā komponista mūzikai. Šo godu Ludviga van Bēthovena 250. jubilejas gadā uzņēmies viens no Latvijas talantīgākajiem pianistiem Andrejs Osokins. Koncerta programmas iedvesmas pamatā ir veltījums un fantāzija – savienojot nostalģisku, apcerīgu muzikālo pārdzīvojumu ar visbrīvāko, visstihiskāko un improvizācijai pateicīgāko mūzikas un domas formu.
Sestdiena, 28. novembris 19.00, Lielā zāle 12,00–30,00 €
Koncerta pirmajā daļā Mielava dziesmas izpildīs mākslinieki, ar kuriem viņam gadu gaitā ir izveidojusies īpaša sadarbība un garīgā saskaņa – Latvijas Mūzikas akadēmijas docenta Jāņa Porieša metāla pūšamo instrumentu kvintets, Didzis Bardo un Kristīne Pāže, Līga Priede un vokālais ansamblis SCHOLA CANTORUM RĪGA Latvijas mūzikas akadēmijas rektora Guntara Prāņa vadībā. Otrajā daļā Ainars dziedās kopā ar savu pašreizējos ansambli – jaunākās paaudzes meistariem Rūdolfu Macatu, Kasparu Vizuli, Reini Ozoliņu un Rinaldu Maksimovu.
Pasākums no 29. novembra pārcelts uz 2021. gada maiju! Datums tiks precizēts!