Kultūras notikumi maijā

Maijs ritēs Latgales vēstniecības GORS piecu gadu jubilejas zīmē ar īpašu koncertu sēriju – GORS piecgades simfonija. Jubilejas svinības sāksies ar īpaši gatavotu “Sinfonietta Rīga“ un “Perpetuum Ritmico“ koncertprogrammu, kurā izskanēs arī komponista Emīla Zilberta jaundarbs. GORS piecgades simfonijas cikls turpināsies ar Armanda Ekšteta  “Teātris un ES” un GORS kopprojektu - muzikālu komēdiju visai ģimenei,  Mērnas Kleitones džeza kvinteta un Rēzeknes bigbenda kopīgu koncertprogrammu. Muzeju nakts 2018 laikā notiks tikšanās ar mākslinieci Magoni Boleiko, ko paturpinās muzikālu sajūtu noskaņas GORS Lielās zāles šūpulī. Koncertu cikls noslēgsies ar sadziedāšanās koncertu “Vysi muni gosti beja”. Tāpat maijā tiks noslēgta Dona jaunākā akustiskā koncerttūre "Pa ceļam".
 
Scenāristes un režisores Kristīnes Želves dokumentālā spēlfilma “Mērijas ceļojums” balstās uz Mērijas Grīnbergas vecākās autentiskajām dienasgrāmatām, kas glabājas Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Tajās caur savas dzimtas likteni viņa izstāstījusi visas Latvijas stāstu - centieni izpostīt Latvijas valsti notika caur mūsu inteliģences, kultūras, mākslas, vēsturiskās atmiņas un tautas mantojuma iznīcināšanu. Pirms seansa tikšanās ar filmas radošo komandu.
 
Akustika ir viena no mūziķu, klausītāju un speciālistu atzītajām Latgales vēstniecības GORS īpašajām kvalitātēm. Piecu gadu dzimšanas dienu sāksim tieši ar akustikas svinēšanu, aicinot svētkus sākt tuviem koncertzāles draugiem – kamerorķestrim “Sinfonietta Rīga” diriģenta Normunda Šnē vadībā. Līdzās kamerorķestrim uzstāsies arī klarnetists Guntis Kuzma un sitaminstrumentu ansamblis “Perpetuum Ritmico”. Koncertprogrammā, kura izskanēs tikai Latgales vēstniecībā GORS, savīsies Jozefa Haidna Simfonija Remažorā Hob. I:86, Sebastiana Fāgerlunda Klarnetes koncerts, Džona Adamsa “Fearful Symmetries” un Žeroma Bosa veidotā Bastera Kītona filmu kinomontāža “Basters”, kā arī tiks pirmatskaņots speciāli notikumam topošais Emīla Zilberta jaundarbs – “Concertino sitaminstrumentu ansamblim un kamerorķestrim”.
 
12. maijā Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē tiks noslēgta Dona jaunākā akustiskā koncerttūre "Pa ceļam". Koncertā dziedātājs atskaņos gan klausītāju iemīļotas dziesmas, gan programmu no jaunā albuma “Pa Ceļam”. “Jūtos bezgala gandarīts, ka arī Latvijas simtgadē būs iespēja tikties ar klausītājiem un vienoties kopīgā dziesmā,” - tā par gaidāmo koncertu saka Dons.
 
Mazie skatītāji ir svarīga Latgales vēstniecības GORS apmeklētāju daļa, ar kuriem kopā katru gadu top arī kāds uzvedums – jo īpaši ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” laikā. Piecu gadu svētku reizē sadarbībā ar Armanda Ekšteta “Teātris un ES” Latgales vēstniecība GORS aicina uz muzikālu komēdiju visai ģimenei, veidojot pašiem savu muzikālo TV šovu. Šova veidotājs būs Burunduks un piedalīties TV šova konkursā viņš aicinās labākos māksliniekus no visas pasaules. Izrādē piedalīsies profesionāli aktieri un cirka mākslinieks, tāpat spēlējošie, dziedošie un dejojošie Rēzeknes kolektīvi. Bērni visas izrādes laikā līdzdarbosies un iejutīsies gan prasīgās žūrijas, gan arī kāda aktiera lomā.
 
Simboliski turpinot koncertciklu “Savējie”, Latgales vēstniecība GORS aicina uz Rēzeknes bigbenda un Mērnas Kleitones (Myrna Clayton) džeza kvinteta no ASV kopīgu koncertprogrammu, kurā līdzās džeza klasikas un improvizācijas skaņdarbiem dzirkstīs Mērnas Kleitones spēcīgais vokāls. Koncerta norisi atbalsta ASV vēstniecība Latvijā.
 
No 23. aprīļa līdz 17. jūnijam Latgales vēstniecībā GORS būs skatāma mākslinieces Magones Boleiko gleznu sērija “Paralēlās pasaules”, kuras kompozīcijās apvienotas divas ikdienišķas realitātes.  Divas nosacītas bezgalības: debesu un digitālā. “Paralēlās pasaules” ir fantāzijas rotaļa ar eļļu uz audekla, kurā apvienoti digitālās vides simboli ar debesu parādībām.
 
Muzeju nakts 2018 Latgales vēstniecībā GORS
Sestdiena, 19. maijs 21.00, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS
Pirms pieciem gadiem Latgales vēstniecībā GORS notika pirmais koncerts! Svinot to, aicinām paviesoties Latgales vēstniecībā GORS, lai satiktos ar mākslinieci Magoni Boleiko un izbaudītu muzikālu sajūtu noskaņas GORS Lielās zāles šūpulī.
 
“Baltu ciltis” atspoguļo nežēlīgos centienus tagadējo Latvijas teritoriju apdzīvojošos pagānus 13. gadsimtā pievērst kristietībai. Faktos balstītais filmas stāsts veidots tā galvenajam varonim, tirgotājam Larsam no Gotlandes, apceļojot un iepazīstot kuršu, latgaļu, sēļu, zemgaļu, prūšu, jātvingu, galindu, augštaišu un žemaišu apdzīvotas zemes, kas tobrīd sasniegušas savu augstāko attīstības pakāpi. Radošās grupas pamatsastāvu veido trīs brāļi Ābeles - režisori Raitis un Lauris un operators Mārcis.
 
Jaunās Rēzeknes Tautas teātra izrādes “Ačgārnās pasakas čemodānā” pirmizrāde notiks Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē. Izrādes pamatā ir Džanni Rodari pasakas, kurās tiks stāstīts par dīvainībām, kas notiek ceļojuma laikā lidostā. Režisore: Māra Zaļaiskalns.
 
Latgales vēstniecībā GORS notiks krievu kultūras dienu Latvijā svinīgā atklāšanas ceremonija. Svētku koncertā piedalās: Andžella Goba (mecosoprāns), Glebs Koroļovs (klavieres), Olga Barišmane (soprāns), Jevgeņijs Igans (tenors), koncertmeistare Olga Moskaļonova, deju ansamblis "Lik" (Krievija, Novgoroda) un Rēzeknes tautas kolektīvi.
 
Latgales vēstniecības GORS piecgades programmas noslēgums būs kā varens un līksms simfonijas fināls, kura galvenais trumpis latgaliskā sirsnība un izdziedāšanās. Savējie, postfolkloras grupa “Rikši” un grupa “Tautumeitas”, vīs balsis ar grupu “Chveneburebi” no Gruzijas un “Babkiny vnuki” no Krievijas, lai etnomūzikas noskaņās pildītu ne tikai GORS Lielo zāli, bet arī apmeklētāju klausīties un pašiem līdzi dziedāt prieku. GORS piecu gadu dzimšanas dienas noslēguma koncerts ļaus priecāties arī par vēl vienu koncertzāles kvalitāti – mainīties spēju, jo apmeklētājiem būs iespēja izvēlēties, vai būt nedaudz vērotājiem no malas, vai mesties dziedāšanas epicentrā pie Latgalei tik raksturīgajiem garajiem galdiem.
 
Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē 27. maijā izskanēs gruzīnu un krievu tautas mūzikas koncerts, kurā piedalīsies gruzīnu folkloras grupa “Chveneburebi” un krievu tautas mūzikas ansamblis “Babkiny vnuki”. Grupā “Chveneburebi” darbojas 8 dalībnieki, kuri katrs ir no dažādas Gruzijas vietas, ļaujot labāk saglabāt tradicionālo dziedāšanas manieri. Līdzās dziedāšanai visi grupas dalībnieki spēlē tradicionālos gruzīnu tautas instrumentus. Ansamblis “Babkiny vnuki” radies 2010. gadā Brjanskas Valsts lauksaimniecības akadēmijā. Ansambļa vadītājs un solists Vladimirs Latenkovs ir profesionāls mūziķis, kurš specializējies tieši krievu tradicionālajā dziedāšanā.