JETTES DIENU GRĀMATA. Ieva Saliete un Elīna Apsīte. Koncertstāsts

2018. gada janvāra nogalē Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē izskanēja koncertstāsts par Jetti Užāni – leģenāro Cimdu Jettiņu. Stāstu atklāja Jettes mūža gaitu un darbu zinātāja Elīna Apsīte, bet izspēlēja klavesīniste Ieva Saliete.

Koncertstāstā savījās Elīnas Apsītes lasītās Jettes dienasgrāmatas lapaspuses un klavesīnistes Ievas Salietes izspēlētie latviešu komponistu, Riharda Dubras un Pētera Vaska, un pasaules klasiķu, Johana Sebastiāna Baha un Fransuā Kuperēna, skaņdarbi.

Jette Užāne ir māksliniece, cimdu adītāja, filozofe, sieviete, kas visu savu dzīvi pavadījusi invalīdu ratiņos un uzvarējusi likteni, likusi tam smaidīt, kad bijis skumji un smieties, kad bijis grūti. Jette Užāne visu savu mūžu ir pavadījusi Dzērbenes pagasta „Lejnieku” mājās, ar savu dzīves filozofiju un cimdu adīšanas prasmi ieinteresēdama daudzus Latvijā un pasaulē mītošos kultūras cilvēkus. Pie viņas bieži viesi ir bijuši tādi Latvijā ievērojami cilvēki kā mākslas zinātnieks Māris Brancis, mākslinieks Laimonis Blumbergs, fotomākslinieks Gunārs Janaitis, rakstniece un polītiķe Anna Žīgure, somu žurnālists Jukka Rislaki, rakstnieks Zigmunds Skujiņš, rakstnieks un sabiedrisks darbinieks Dainis Īvāns, māksliniece Rita Valnere, mākslinieks Kurts Fridrichsons, dzejniece Ludmila Azarova, Japānas vēstniecības pārstāve Ajumi Kurosava un daudzi citi. Savulaik pie Jettes, viņas mājās, ir vesti un ciemojušies ministri, un Guntis Ulmanis 1995. gadā pasniedzis viņai Triju Zvaigžņu ordeni. Jette ir bijusi VKKF mūža stipendiāte. Cimdu Jettiņa, kā viņa pati sevi saukusi, mūžībā aizgājusi 2007. gadā.

Pēc pasākuma viesi tika aicināti uz seminārzāli, kur notika sarunas ar Elīnu Apsīti un tika izrādīti Jettes Užānes roku un sirds siltuma darinājumi - cimdi.

Foto: Andrejs Vasjukevičs/ Latgales vēstniecība GORS