BOŅUKS 2018

24. februārī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notika svinīgā Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“ pasniegšanas ceremonija, kurā balvas saņēma desmit aktīvākie, spilgtākie un plašāko rezonansi guvušie latgaliskās kultūras notikumi, personības, projekti 2018. gadā. Balvas saņēma Anna Rancāne, grupa „Bez PVN”, apvienība „Latgalīšu Reps”, Anneles Slišānes projekts #100dečiLatvijai, raidījums „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku”, Ontona Slišāna jubilejas gads Ziemeļlatgalē un citi. Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks.

Ieejot jaunā desmitgadē, tika mainīts balvas nolikums un šoreiz balvu saņēma desmit (pērn tie bija astoņpadsmit) latgaliskās kultūras aktivitātes, notikumi, norises un personības, kā arī viens balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā” saņēmējs. „Boņuks” vēl arvien ir vienīgā balva, kas īpaši izceļ un godina sasniegumus un paveikto latgaliskās kultūras dzīvē. „Boņuks 2018“ māla statuetes par padarīto 2018. gadā saņēma:
 
Aija Īzāka, „Teksasys latgalīši” – albums „Dvieselis steigys”
Albumā “Dvieselis steigys” apkopotas labi zināmas latgaliešu un latviešu melodijas jaunā akadēmiskā, instrumentālā skatījumā, iekļauti arī pasaules klasikas darbi. Albumu ierakstījusi muzikālā apvienība “Teksasys latgalīši” un vijolniece, ASV dzīvojošā kārsaviete Aija Īzāka. 
https://youtu.be/7wnaOqI2y58
 
Anna Rancāne, krājums „Prīca i klusiešona”
Annas Rancānes dzejas un īsprozas grāmata „Prīca i klusiešona” ir dzejnieces astotais krājums, kas iznācis pēc sešus gadus ilgas pauzes. No iepriekšējiem darbiem tas atšķiras tieši ar īsprozas tekstiem, kurus autore pati sauc par naktsrakstiem. Vizuāli krājumu papildina un bagātina Gundegas Rancānes gleznas. 
https://youtu.be/Lnqr_iciY-E
 
Annele Slišāne – projekts #100dečiLatvijai. Izstādes un grāmata
Audēja Annele Slišāne tekstilmākslas un literatūras projektu #100dečiLatvijai iesāka jau 2016. gadā, bet 2018. gadā tika pabeigti visi 100 deči un izdota arī grāmata, kurā atklāts katra deča tapšanas stāsts.
Video par balvas saņēmēju:
 
Apvienība „Latgalīšu Reps”
Hip hopa apvienība „Latgalīšu Reps” 2018. gadā kļuva ne tikai par Latgales, bet visas Latvijas mūzikas sensāciju. Apvienība nofilmējusi trīs videoklipus un izdevusi debijas albumu „Žārei gaļi”, uzstājusies koncertos visā Latvijā. 
https://youtu.be/7gJUzke_KE4
 
Dokumentālā filma „Latgalīši Pīterpilī”
Dokumentālā filma “Latgalīši Pīterpilī” ir stāsts par latgaliešu Nacionālo atmodu Krievijas impērijas galvaspilsētā Sanktpēterburgā jeb Pēterpilī 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Filma veidota populārzinātniskās žurnālistikas žanrā, kadri uzņemti gan Krievijā, gan tepat Latvijā. Filmas video: https://youtu.be/zwsrhZqx2BE  
https://youtu.be/ZlSeJZebJ8k
 
Dzejnieka un sabiedriskā darbinieka Ontona Slišāna 70 gadu svinības Ziemeļlatgalē. #OntonamSlišānam70
Visa 2018. gada garumā ar dažādiem latgaliskiem pasākumiem tika svinēta dzejnieka, folklorista un sabiedriskā darbinieka Antona Slišāna (1948–2010) 70 gadu jubileja. Svinību ietvaros izdota grāmata “Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ”, kurā apkopoti bērniem veltīti dzejoļi no 15 A. Slišāna grāmatām.
 
Dziesmu grāmata un CD bērniem „Zalta puče”
Dziesmu grāmata „Zalta puče” iekļautas latgaliešu dziesmas ar netradicionālu nošu pierakstu, ļaujot rotaļīgā un neuzspiestā veidā bērniem kopā ar vecākiem apgūt dziesmas. Izdevuma idejas autore ir klavesīniste un mamma Ieva Saliete.
https://youtu.be/AgOQIOC_4ko
 
Grupa „Bez PVN”
Grupai „Bez PVN” 2018. gads bija viens no aktīvākajiem i pamanāmākajiem grupas pastāvēšanas laikā. “Bez PVN” dziesmas tika atskaņotas dažādās Latvijas radiostacijās, grupa viesojās televīzijas un radio raidījumos.
https://youtu.be/Ele3quNImVM
 
Kārlis Kazāks. Raidījums „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” par Ludzas izloksni
Raidījums „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” atklāj latviešu valodas izlokšņu skaistumu. Vienā no raidījumiem tā vadītājs mūziķis Kārlis Kazāks ciemojās Ludzas pusē, lai ieklausītos tās apkārtnes balsīs. 
Video par balvas saņēmēju:
 
Koncepts „Nameiz”, Jānis Skutelis un „Benji Knewman”
Iedvesmojoties no filmas „Nameja gredzens”, Jāņa Skuteļa šovā „Pusnakts šovs septiņos ar Jāni Skuteli” tapa parodijvideo „Nameiz”. Video, sadarbojoties ar grāmatžurnāla “Benji Knewnam” dizaina preču līniju, pārtapa T-kreklos un džemperos „Nameiz”, kurus ikdienas valkāšanā izvēlas daudzi interesenti.
https://youtu.be/XKFaEQpSMv4
 
Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts mākslinieksOsvalds Zvejsalnieks.

 
Ar visu 30 balvas nominantu sarakstu var iepazīties te: https://latgalesgors.lv/lv/noskaidroti-bonuks-2018-nominanti
Plašāk par mūža ieguldījuma balvas saņēmēju te: https://latgalesgors.lv/lv/bonuks-2018-osvaldam-zvejsalniekam
 
Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2018” pasniegšanas ceremoniju vadīja Latvijas Radio raidījuma „Kolnasāta“ vadītājs, postfolkloras grupas „Rikši“ mūziķis Ēriks Zeps un LTV šova „Supernova“ finālists, improvizators Kozmens (Mārtiņš Kozlovskis), neklātienē palīdzot komiķim Jānim Skutelim, bet cermoniju kuplināja mūziķu priekšnesumi, kuru vidū arī īpašas sadarbības un pārstegumi. Ceremonijā uzstājās apvienība „Latgalīšu Reps“, grupa „Baritoni“, folkloras kopa „Vīteri“, Arnis Slobožaņins, etnogrāfiskais ansamblis „Vabaļis“, „Misters&Nospiedumi“ un „Ausmeņa Records“ pārstāve Ūga, grupa „Lata Donga“, Aija Īzāka un „Teksasys latgalīši“ un latgaliski pirmo reizi dziedāja arī grupa „The Sound Poets“. Ceremoniju bija iespējams piedzīvot ne vien klātienē, Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē, bet arī tiešraidē, ko nodrošināja lietotne “LMT Straume”, kurā ikvienam interesentam pieejams arī ceremonijas video ieraksts http://straume.lmt.lv/lv/kultura/kultura/bonuks-2018/1037645.

Foto: Andrejs Vasjukevičs, Aleksandrs Tolopilio