Arhitektūra

Rēzekne ir pirmā pilsēta Latvijā, kur no pašiem pamatiem uzcelta pilnīgi jauna koncertzāle, un patlaban tā uzskatāma par nozīmīgāko kultūras būvi visā Latvijā. Arhitektūras projektu konkursā 2008. gadā uzvarēja Ulda Baloža un Daigas Bikšes darbs ar devīzi "Zīdaste".

Latgales vēstniecībai GORS ir klasisks trīsdaļīga apjoma salikums – skatam atvērts vestibils vairāku līmeņu augstumā, lielā zāle, kam dots nosaukums "Gors", un mazā zāle ar nosaukumu "Zīdaste". Stiklotās fasādes un dekoratīva škiedrcementa plātnēm apdarinātās fasādes labi pamanāmas no pilsētas skatupunktiem un harmoniski iekļaujas izteiktajā vietas reljefā. Vizuāli nojaukta robeža starp fasādi un jumtu, ēkas noslēdzošajā daļā izmantojot tos pašus materiālus un proporciju dalījumu, turklāt jumta terase vasaras sezonā ir atvērta ikvienam, un te iespējams rīkot kino vakarus un koncertus. Apkārt trīsdaļīgā apjoma maģijai ir virkne telpu mēģinājumiem, izstādēm, semināriem, kā arī atsevišķas telpas māksliniekiem, diriģentiem. Plašie stiklojumi uzsver GORS sabiedrisko raksturu un rada iekštelpas saistību ar ārtelpu. Naktīs izgaismotās sarkanīgo un oranžo toņu sienas caur stiklojumu iegūst sirreāli kustīgu efektu - šķiet, visa ēka vibrē nedzirdamu mūzikas skaņu ietekmē. GORS mājas tēls ir dzīvespriecīgu kontrastu piepildīts - gaišais pret tumsu, krāsainais pret melnbalto, atvērtais pret noslēgto, eksponēta betona estētika pret koka siltumu, ēkas plāna sarežģītība pret sen zināmo septiņu pamattoņu do re mi fa sol la si kārtību. Ar šiem pamattoņiem apzīmētas daudzās ēkas kāpņu telpas, tādējādi palīdzot orientēties ēkā. Līdzās ēkai esošā ūdens virsma spēlē nebeidzamu mirdzuma koncertu gan ausmas stundās, gan vakara režisētajā apgaismojumā.

Līdzās Latgales vēstniecībai GORS labiekārtota arī apkārtējā teritorija aptuveni 3,5 hektāru platībā. Centra apkārtnē ierīkota gājēju iela, bruģēti celiņi un autostāvieta 170 automašīnām, pie upes izbūvētas terases veida kāpnes, uzstādītas strūklakas un soliņi, izveidoti apstādījumi un veikti apzaļumošanas darbi. Ēkai nav pagraba stāva, pats zemākais telpas līmenis ir orķestra bedrei un liftiem. Jaunbūvei lielās zāles daļā kopumā ir septiņi stāvi, bet mazās zāles daļā četri stāvi. Kopējā ēkas platība ir 11 166 kvadrātmetru.

Uldis Balodis, arhitekts: "GORS tēlā esam atspoguļojuši sajūtas par latgaliešiem raksturīgo māksliniecisko dabu un praktisko pieeju – tā ir kā ceplis, kura liesmās izpaužas radošais gars, liesmas, kas piesaista un sasilda ceļinieku ziemas naktī, tā ir vieta, kurā piedzīvot lielu, mazu, sirsnīgu, iedvesmojošu un vienmēr patiesu mākslu."