ELĪNA RUKA. MŪŽĪGĀ ŠALKOŅO

Līdz 30. jūlijam Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā tiks eksponēta mākslas fotogrāfes Elīnas Rukas personālizstāde “Mūžīgā šalkoņa", kas apvieno sevī fotogrāfiju un zīda diega smalkumu.

Darbu cikls "Mūžīgā šalkoņa" radies, domājot par attiecībām. Attiecībām ar ūdeni, attiecībām ar partneri, attiecību un komunikācijas problēmām. Ar kādām emocijām mēs dzīvojam, kuras mākam izpaust, kuras paturam sevī un kurām vēl nemākam rast vārdisku ekvivalentu. Kā atrast kopīgu valodu? Cik daudz mēs runājam aplinkus? Kā sarunāties, kad neesam blakus? Darbu iedvesma un arī tēma meklējama stāstos par un ar jūrnieku sievām, tādās sajūtās kā ilgas, dusmas un pielāgošanās, kā arī paralēlajā dzīvē, kad partneri kādu dzīves daļu pavada šķirti, dažkārt neesot klāt svarīgos brīžos, bieži pazaudējot būtisko neklātienes sarunā. Dažādu profesiju, pandēmijas un kara pašķirtie, kam dzīve rit atsevišķi, bet uz priekšu.

Jūrnieka sieva vēro horizontu. To darot, rodas iluzora sajūta, ka viņi ir viens otram tuvāk. Tur, aiz neredzamā, kas varbūt ir tuvāk, kā šķiet. Viņa laiku pavada rokdarbos, izšujot ar zīda diegu – smalku un stipru reizē. Viņa ada, šajā nodarbē atstājot raizes, sāpes, pārdomas un piedzīvojumus. Adījums izplešas, diegs savieno, sajūtas atmaigst. Pretim ir arī paši jūrnieki, esot prombūtnē un visvairāk piedzīvojot jūras spēku, skaistumu un noslēpumainību, arī viņi aizpilda laiku. Agrāk viņi mēdza izšūt jūrā piedzīvoto, šodien viņi nosūta fotogrāfijas.

Elīna Ruka (1981) mākslas izglītību ieguvusi Kondē Mākslas skolā, Lionā (mākslas bakalaura grāds fotogrāfijā, 2009), Kolumbijas Koledžā, Čikāgā (mākslas maģistra grāds fotogrāfijā, 2016). Sarīkojusi vairākas personālizstādes Rīgā (t.sk. Latvijas Fotogrāfijas muzejā), Čikāgā, Filadelfijā. Piedalījusies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, ASV, Somijā. Saņēmusi stipendijas (t.sk. Fulbraita stipendiju), piedalījusies rezidenču programmās Latvijā un ASV.
 

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galeriju iespējams apmeklēt no otrdienas līdz svētdienai, no plkst. 12.00 līdz plkst. 21.00. Vairāk informācijas: www.latgalesgors.lv.

Foto galerija