Ilgvars Zalāns

Mākslinieka Ilgvara Zalāna jaunāko darbu kolekcija no 27. septembra skatāma Latgales vēstniecībā GORS. Noslēpums, kas sievietēs mainās kā gadalaiki, neizdibināma, mistiska un tik ļoti kairinoša savā pievilcībā – tāds ir sievietes tēls, ko izstādē atklāj gleznotājs Ilgvars Zalāns. Tikšanās ar mākslinieku un amerikāņu pianista Haskela Smola koncerts izstādē 27. septembrī pl. 17.00.

Izstādē „Gadalaiki” tiek eksponēti Ilgvara Zalāna mākslas darbi portreta žanrā. Pievēršanās portreta žanram aizsākusies Ķīnā, kur I. Zalāns bija mākslinieku rezidencē 2010. un 2011. gadā. Līdzīgi kā franču gleznotājs Pols Gogēns 19. gs. beigās Taiti salā, arī I. Zalāns, gleznojot sieviešu portretus, centies pietuvoties citādajai kultūrai, tradīcijām, kas izpaužas gan cilvēku vizuālajā tēlā, gan kustībās, gan saules pilnajā noskaņā.

Mākslas zinātniece Baiba Guste par Zalāna jaunāko darbu kolekciju saka: “Izstādē eksponētajos sieviešu portretos var nojaust kādu līdzību ar mākslinieka iepriekš gleznotajiem eksotisko vietu sieviešu portretiem, tomēr šeit viņš vairāk ir pievērsies tēlam. Mākslinieka personība darba procesā pietuvojas un attālinās no noteiktas tradīcijas gan portreta žanra, gan gleznošanas paņēmienu izmantošanā. Ilgvara Zalāna portretos tēlotās noskaņas bieži vien tiek rādītas nevis kā tradicionāli pierasts – caur portretējamās sievietes dvēseles „spoguli” – acīm, bet gan ar aizplīvurotu skatienu, seju, kuras aprises pazūd, ar kustību vai tērpa un fona krāsainību. Tieši tā tiek izteikta apjausma par dvēseles izjūtām, garastāvokļa noskaņojumu, kādu mistisku un noslēpumainu rakstura iezīmi, kas izpaužas gan kā paklausība, gan arī kā spridzeklīga dzirkstele.”

Ilgvars Zalāns (dz. 1962.g.) Latvijas mākslas vidē īpaši izceļas ar savu bagātīgo ārzemju rezidenču apmeklējumu, kur ikvienā vietā viņš ir papildinājis savu radošo darbību, ieguvis jaunas atziņas, emocijas un pieredzi. Gleznotājs studējis Latvijas Mākslas akadēmijā līdz 1992. gadam, aktīvi piedalījies izstādēs kopš 1987.gada, sarīkojis vairāk kā desmit personālizstādes, kopš 2005.gada aktīvi izmantojis mākslinieku rezidenču iespējas Spānijā, Itālijā, Francijā, Malaizijā, Ķīnā, Japānā, Korejā, Austrālijā, Singapūrā, Argentīnā un citur. Darbi atrodas Marka Rotko mākslas centra, GreenValley Corp.Tokushima, RZ Collection, Latvijas Mākslinieku savienības, Marka Šagala Muzeja (Vitebska), Zaporožjes mākslas muzeja un citās fondu, muzeju un privātās kolekcijās. I. Zalāna biogrāfijā varam izsekot viņa profesijas – gleznotājs – universālībai, kas izpaužas izstādēs, dažādās Action Painting performancēs, radošās darbnīcās un pedagoģiskajā darbībā.

27. oktobrī 17.00 Latgales vēstniecības Mākslas galerijā notiks izstādes atklāšana, kurā ar nelielu koncertu uzstāsies arī amerikāņu pianists, komponists Haskels Smols (Haskell Small). Komponists un pianists H. Smols ir slavens ar savu spēju kompozīcijās radīt brīnišķīgu skaņas un klusuma sajaukumu un kā izpildītājam viņam piemīt apbrīnojama tehnika, un ēteriski viegls pieskāriens klavieru taustiņiem. Savas karjeras laikā, pianists ar savu mūziku tiecas sasniegt garīgu mieru. Autors pasaules slavu ieguvis ar biežajām Amerikas un pasaules turnejām, kā arī duci izdoto mūzikas ierakstu. Savos koncertos mākslinieks izpilda gan savus, gan arī citu autoru darbus.