Gudrs, brīvs un radošs

No 20. līdz 29. jūnijam Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā skatāma astoņu Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas absolventu dimplomdarbu izstāde “Gudrs, brīvs un radošs”. Izstādē skatāmie darbi ir jauniešu redzējums par brīvību, atvērtību un apgūtajām zināšanām Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā. Topošo mākslinieku darbi demonstrē plašu žanru paleti un daudzveidīgu emociju klāstu.
 
Silti skumjš Kristīnes Šubrovskas bērnības “Logu stāsts”.  Gleznu sērija ir veidota uz veciem logu rāmjiem, kuri atvesti no nojauktās radinieku mājas. Garu lauku dzīvi pieredzējušais loga rāmis jau vien ir dziļš vēstījums un stikla pildījuma vietā ir jauna meitene un sirma māmuļa. Tikai nojausma par divu sieviešu kopējo – loga rotājums, saules vai vakara blāzmas atspīdums un ilgas. Brīva vieta pašam skatītājam turpināt stāstu par savu bērnību un atmiņām.  Darba vadītājs – Anatolijs Zelčs.
 
Divus lielformāta darbus “Bara instinkts” rāda Dagne Zālīte. Diptiha motīvs ir sabiedrības spiedīgais vairākums, bara instinkta būtība. Gleznās atainotajam zivju baram ir viens virziens – no zeltaini izceptām konservu bundžiņā līdz svaigām dzīvi sudrabotām ūdeņos. Klājošā kompozīcijā zivju bars pāriet no zelta uz sudrabu, tā gleznieciski apvienot šos divus metāliskos spīdumus. Dagne šiem dārgmetālu krāsu starojumiem ir atradusi  risinājumu dabā – zivīm ir raksturīgs gan zelta, gan sudraba toņu apvienojums.  Darbs izpildīts eļļas tehnikā. Darba vadītājs – Anatolijs Zelčs.
 
Diplomandus ir iedvesmojis dabas atspoguļojums – Dzintra Kuševska vides tēmu risina  ainavu triptihā "Balts, pelēks un sārts". Nosacīts dekoratīvs gleznojums, izmantojot ainavas motīvus. Darba vadītāja – Inga Onževa.
 
Kolāža, dažādi rakstāmie – pildspalva, marķieri, krāsa ir Anetes Grīnbergas“Graphomania”. Autorei ir radusies interese par tekstu un burtu, rakstīšanas ietekmi uz noteiktiem indivīdiem, tāpēc radīts kvalifikācijas darbs ar nosaukumu "Graphomania" (slimīga, pastiprināta tieksme rakstīt) interpretējot to pēc saviem ieskatiem. Izmantojot dažādus materiālus un tehnikas, ir izstrādāta kompozīcija, kuras galvenais elements ir vairākos slāņos rakstīts teksts un burts, papildināts ar kolāžas elementiem un attēlots noteiktā tonalitātē. Darba vadītāja – Agra Ritiņa.
 
Klusā daba ir vadmotīvs Ļubovas Kuprijanovas eļļas gleznu sērijā, kas pamatojas uz akadēmiskās glezniecības principiem. Darba vadītāja – Inga Onževa.
 
Inta Ieva Borisa, gleznojot triptihu “Nomāc bailes”,  darba procesā cer atbrīvoties no savām bailēm.  Darbā ir vērojama sirreālisma ietekme un simbolu klātbūtne, kuru tēlaino un slēpto nozīmi izceļ izmantotās sedzošās krāsas apvienojumā ar dažādiem krāsu triepieniem. Kompozicionāli Inta Ieva baiļu klātbūtni atklājusi monohromās krāsās, pārejot no viena triptiha darba otrā, emocijas paspilgtinot gan ar brūnganu toņu iekrāsojumiem, gan baltiem laukumiem, gleznieciski jaucot ritmus un sapludinot pārejas un slāņus.   Vai bailes ir izdevies nomākt un noslēpt kādā no triptiha kompozīcijas, to vērtēs skatītāji.  Darba vadītāja – Agra Ritiņa.
 
Egijas Jēkabsones darbs “Metāllūžņi” ir akrilā veidota gleznu sērija par jauniem un lietotiem metāla gabaliem. Taktilo sajūtu radīšanai ir izmantota faktūra, pieliekot koka un metāla elementus, radot dažādu laiku ritmu. Krāsu faktūra ir industriāla un vienlaicīgi emocionāli maiga, atklājot atšķirīgo metāla faktūru un brīžiem radot saburzīta metāla noskaņu. Darba vadītāja – Elga Paura.
 
Angelina Lomakina gleznu sērijā “Nekad nerunā. Sūti puķes” krāsu piesātinātībā atklāj puķu ritmus, dekoratīvi vibrējošu gaismu gleznotajos ziedu motīvos no  vienkāršām lauku četrlapēm līdz jauktam un noslēpumainam ziedu salikumam  toņu daudzveidībā. Darba vadītāja – Elga Paura.
 
Esi gudrs, brīvs un radošs mūsdienu tehnoloģiju un sajūtu pasaulē – tāda ir Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas devīze, piedāvājot jauniešiem radošu izglītību, kura nākotnē vienmēr palīdzēs atrast savu vietu dzīvē.  Līdzās mākslu izglītības programmai, jaunieši var mācīties  metālizstrādājumu dizaina,  koka dizainu vai apģērbu izstrādājumu dizainu, apgūt reklāmas noslēpumus vai tēlniecības objektu dizainu,  apgūt keramikas un tekstila izstrādājumu dizaina prasmes vai mācīties restaurāciju. Mācību ilgums – 4 gadi, ar vidējo izglītību 2 gadi.
 
Informāciju sagatavoja Ināra Groce, RMDV ārējo sakaru daļas vadītāja
 
Publicitātes foto:
Anete Grīnberga. GRAPHOMANIA. Putu kartons, jaukta tehnika. 160x120. Fragments