Kultūras notikumi oktobrī

Oktobrī Latgales vēstniecība GORS svin jau 6./7. Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”, klausītājus Rēzeknē pulcējot no 6.-8. oktobrim, taču tikšanās ar apmeklētājiem rudenīgākajā gada mēnesī notiks arī izstādēs, koncertos, operā visai ģimenei un baleta izrādē.

Arta Butes izstāde “ARTIsCOOL”
No 16. augusta līdz 3. oktobrim GORS Mākslas galerijā

Izstādē “Art Is Coll” dominē divas tēmas - daba un klusā daba. Darbos daudz varam redzēt dažādu ainavu vērojumu variācijas. Savukārt kluso dabu uzstādījums ir balstīts uz klasisku "nature morte” interpretāciju. “Mode ir mainīga, bieži samākslota, kamēr klasika ir konstants lielums ar savu pievienoto vērtību”, uzskata pats mākslinieks.

Anatolija Šandurova izstāde “Postindustrializācija”
No 6. oktobra līdz 28. novembrim GORS Mākslas galerijā

Mākslas darbu sērijas ar kopīgu nosaukumu “Postindustrializācija” rašanos  ir rosinājuši dziļi personiski pārdzīvojumi, kurus izsaukušas autora apceres par postpadomju realitāti. Par sociālistisko lauku kopsaimniecību savulaik rosīgo darbību liecinošās arhitektūras paliekas arvien ir klātesoša objektīva īstenība nomaļos lauku apvidos.

Evijas Dāboliņas tērpu un gleznu izstāde “Ierakstīts”
No 6. Līdz 23. oktobrim GORS telpās

Festivāla “ORGANismi” laikā tiks atklāta Evijas Dāboliņas tērpu un gleznu izstāde “Ierakstīts”. Izstādē tiks eksponēti dažādos laikos un dažādiem mūziķiem tapuši tērpi. 

SATIKT ČAKU. Lūsēns / Muktupāvels / Strazdiņš
Sestdiena, 1. oktobris 18.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €

Tie, kuriem tuva Čaka dzeja, pazīst šo dīvaino sajūtu, kad šķiet, ka notikumi, ko Dzejnieks attēlojis, būtu paša izdzīvoti, bet poētiski apdzejotās vietas līdz sīkumiem tuvas un pazīstamas - gan ielas ar to smaržām un gaismām, gan pilsētas nomale ar pļaviņām, kurās ganās kazas un svilpo strazdi, gan miglā lēni asarojošs logs… 

MULTIKOSMOSS. Izrāde bērniem
Svētdiena, 2. Oktobris 12.00, Lielā zāle 7,00 – 20,00 €

Latgales vēstniecība GORS kļūs par kosmosa laukumu starpplanētu kuģa startam bezgalīgajā Visumā.  Galvenais uzdevums vienotai skatītāju ekipāžai, gan zēniem, gan meitenēm, kā arī viņu vecākiem, būt par glābiņu Saules sistēmai no Melnā cauruma, kas draud tai ar pilnīgu izzušanu.ORGANismi 2022 I PĒCTECĪBA. Mona Rozdestvenskyte (Vācija), ērģeles
Ceturtdiena, 6. oktobris 18.00, Mazā zāle 10,00 – 12,00 €

"ORGANismi 2022" atklāšanas koncertā uzstāsies ērģelniece Mona Rozdestvenskyte. Ērģeļniece dzimusi Maskavā 1994. gadā, taču šobrīd dzīvo Vācijā. Detmoldas Mūzikas universitātē viņa absolvējusi Baznīcas mūzikas studijas (bakalaura un maģistra grāds), kā arī ērģeļsolistes maģistra studijas. Lai papildinātu izglītību, viņa turpināja mācīties ērģeļu meistarklasē Leicigas Mūzikas un teātra universitātē. Koncerta iesākumā klausītāji varēs novērtēt arī Rēzeknes ērģelnieku Pētera un Nellijas Sarkaņu dinastijas turpinātāja, Nacionālās Mākslu vidusskolas audzēkņa Oskara Kalniņa ērģeļspēli un improvizācijas.

ORGANismi 2022 I PAAUDZES. Ķepas, ūsas un minkāns. Koncertizrāde
Piektdiena, 7. oktobris 18.00, Lielā zāle 15,00 €

Koncerizrāde stāstīs par divu būtņu – cilvēka un kaķa – draudzību. Rakstnieces Margitas Gūtmanes sirsnīgajos, labestīga humora piepildītos stāstos un komponistes Ilonas Rupaines mūzikā, kaķis Minkāns, līdzīgi cilvēkbērnam, sapņos, raudās, dosies lasīt mellenes, ķers rudens lapas, apmaldīsies miglā un piedzīvos daudz citu brīnišķīgu notikumu. Minkāna piedzīvojumus izstāstīs J.Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu koris, Rēzeknes kamerorķetris, ērģelniece Iveta Apkalna, aktieri un leļļu animatori Rūdolfs Apse un Elīna Bojarkina.

ORGANismi 2022 I MANTOJUMS. Iveta Apkalna, LNSO un VAK “Latvija”
Sestdiena, 8. oktobris 18.00, Lielā zāle 12,00 – 17,00 €

Diriģenta Gunta Kuzmas lasījumā koncertā skanēs franču romantiskās mūzikas pārstāvja Aleksandra Gilmāna Pirmā ērģeļsimfonija un amerikāņa Ārona Koplenda Scherzo Fantastique no Simfonijas ērģelēm un orķestrim, savukārt diriģents Māris Sirmais Latvijas klausītājus pirmo reizi iepazīstinās ar 2019. gadā Elbas filharmonijā izskanējušo  Pētera Vaska jaundarbu jauktam korim un ērģelēm “Veni Domine” un komponista minimālista Filipa Glāsa 7. “Tolteku” simfoniju.

Zigmara Liepiņa 70 gadu jubilejas koncerts
Svētdiena, 9. oktobris 18.00, Lielā zāle 19,00 – 49,00 €

Komponista Zigmara Liepiņa 70 gadu jubilejā sveiks populārākie Latvijas solisti un mūziķi. Lielkoncertos skanēs komponista radītie superhiti no teātra izrādēm, mūzikliem, operām un kino - "Lāčplēsis", "Parīzes Dievmātes katedrāle", "Adata", "Vajadzīga soliste!", "Pasaciņa", "Ness un Nesija", "Iedomu spoguļi", "Trīs draugi", "Žanna d'Arka" u.c.

SATIKŠANĀS. Čulpana Hamatova un Andrejs Osokins
Piektdiena, 14. oktobris 18.00, Lielā zāle 20,00 – 23,00 €

Jaunā Rīgas teātra aktrises Čulpanas Hamatovas un pianista Andreja Osokina radītajā poētiskajā izrādē skanēs Johana Sebastiana Baha, Friderika Šopēna, Bēla Bartoka, Volfganga Dārziņa, Pētera Vaska, Arvo Perta, Valentīna Silvestrova klaviermūzika, Andreja Osokina improvizācijas un Borisa Pasternaka, Osipa Mandelštama, Marinas Cvetajevas, Bulata Okudžavas, Aleksandra Galiča un Aspazijas dzeja.ŠVEIKS. TOREIZ UN TAGAD. Dziesmu spēle
Sestdiena, 15. oktobris 19.00, Liela zāle 12,00 – 25,00 €

Šveiks Latvijā ir iemīļots gan grāmatas, gan teātru iestudējumu dēļ. Izrādes bieži bagātīgi aizdarītas ar melodiskām dziesmām – ironiskām, priecīgām, skumjām, humora pilnām. Šveika dziesmas dzīvo vēl ilgi pēc tam, kad izrāde savas skatuves gaitas beigusi – “Mīļā, ķeizars mani karā sauc”, “Ardievu, meitenes”, “Karalauka pasts” un vēl, un vēl...

ROMEO UN DŽULJETA. “Quorum ballet” izrāde. 27. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls
Piektdiena, 21. oktobris 19.00, Lielā zāle 12,00 – 20,00 €

“Romeo un Džuljetu” cilvēki visā pasaulē atpazīst kā skaistāko no visiem mīlas stāstiem. Daniela Kardoso horeogrāfija līdz ar Sergeja Prokofjeva mūziku skatītājiem uzdod jautājumu, kas dzīvē ir visdārgākais un par ko bieži vien aizmirstam... mīlestība.

RAXTU RAXTI. Jubilejas koncerts
Sestdiena, 22. oktobris 18.00, Lielā zāle 15,00 – 30,00 € 

Muzikālā apvienība "Raxtu Raxti" šogad svin 10 gadu jubileju un aicina uz saviem jubilejas koncertiem un jaunā albuma “Vidū Saule” prezentācijas pasākumiem visā Latvijā. Koncertos skanēs "Raxtu Raxtu" zināmākās kompozīcijas, kuras klausītāji iemīļojuši kopš grupas darbības pirmsākumiem, kā arī pavisam jauni skaņdarbi no grupas jaunā albuma "Vidū Saule".

BET BET 30 gadu jubilejas koncerts
Ceturtdiena, 27. oktobris 19.00, Lielā zāle 12,00 – 30,00 € 

Grupa “bet bet” savu 30 gadu jubileju sāka atzīmēt jau 2021. gadā, taču, pulcēšanās ierobežojumu dēļ, to neizdevās realizēt pilnvērtīgi, tāpēc 2022. gadā grupa nolēmusi turpināt jubilejas turneju un nosvinēt to skaļi un jaudīgi! Par godu jubilejai grupa ir sagatavojusi savu labāko un jaunāko skaņdarbu programmu.AMĀLS UN NAKTS VIESI. LNOB operas viesizrāde visai ģimenei
Svētdiena, 30. oktobris 16.00, Lielā zāle 12,00 – 16,00 € 

Gan bērnus, gan vecākus uzrunā stāsts par bērnu Amālu, kas ir klibs no dzimšanas, bet, satiekot Austrumu gudros, kas dodas ar veltēm pie Jēzus bērniņa, tiek izārstēts un sāk staigāt. Amāla lomu izpilda zēni no Rīgas Doma kora skolas. Viņi ir spilgti, interesanti, ar labām balsīm un aktieriskām dotībām,” saka jauniestudējuma muzikālais vadītājs Andris Veismanis.

GORS Vēstnieku karšu un ISIC/ITIC karšu īpašniekiem tiek piemērota 10% atlaide GORS organizēto pasākumu biļešu iegādei.  Goda ģimenes (3+ ģimenes) karšu īpašniekiem tiek piemērota 15% atlaide GORS Kino seansu apmeklējumiem, kā arī 6./7. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla ORGANismi koncertiem no 6.-8. oktobrim un 30. oktobra operas viesizrādei visai ģimenei "Amāls un nakts viesi". Vairāk informācijas par aktualitātēm un iespējamajām notikumu izmaiņām www.latgalesgors.lv vai GORS sociālo tīklu lapās Facebook un Instagram.