KULTŪRAS NOTIKUMI OKTOBRĪ

Oktobrī Latgales vēstniecība GORS aicina uz 8. Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”, kas norisināsies no 5.-7. oktobrim. Būs ko baudīt arī mākslas cienītājiem Rotko muzeja izstādē “Sarkanā” un izdevniecības “Liels un mazs” izstādē “BikiMETRS”, kā arī daudz populārās mūzikas koncertu, baleta uzvedumi un programmas bērniem.

BikiMETRS. Izdevniecības “Liels un mazs” izstāde
Līdz 29. oktobrim, Latgales vēstniecības GORS 3.stāva foajē, ieejas maksa 2,00 €

Izstāde "BikiMETRS" piedāvā dzīvot līdzi bikibuku tapšanas procesam – izstāde līdzinās lappusēm no "BIKIBUKA" dienasgrāmatas: tajā var uzzināt dažādus "bikifaktus", pētīt skices un fotogrāfijas, lasīt fragmentus no darba sarakstes, mākslinieku komentārus, pētīt izmantotās tehnikas, iepazīt darbu prototipus – cilvēkus un lietas, ar kvadrātkodu palīdzību savā telefonā klausīties dziesmas, kurās skan BIKIBUKĀ publicēto dzejoļu teksti. Bet, ja esi mazs un lokans skatītājs, dažās ilustrācijās varēsi ielīst un iejusties no iekšpuses!

SARKANĀ. Rotko muzeja izstāde
Līdz 26. novembrim, Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerija, bez maksas

2023. gadā divi Latgales kultūras magnēti – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (tagad - Rotko muzejs) un Latgales vēstniecība GORS – svinēja darbības desmitgades. Apliecinot abu institūciju kopējo mērķi kultūras mantojuma saglabāšanā un jaunrades veicināšanā, kā arī atzīmējot Marka Rotko 120. gada dienu, tiek īstenots līdz šim pirmais Rotko muzeja izstāžu projekts Austrumlatvijas koncertzālē.

TRĪS MUSKETIERI. Latvijas Nacionālā Opera un Balets. Balets
Svētdiena, 1. oktobris 16.00, Lielā zāle  15,00 – 30,00 €
Uz Francijas karaļa Luija XIII galmu, kur dzirkstī intrigas, kvēlo mīla un naids, aicina doties neoklasiskā baleta "Trīs musketieri" autori – čehu komponists Jans Kučera un kanādiešu horeogrāfs Pols Čalmers. Latvijas Nacionālā baleta interpretācija ļauj baudīt Aleksandra Dimā literāro meistardarbu, kura pasaulslavenie varoņi bezbailīgi stājas pretī karaļa galma viltīgajiem ienaidniekiem un pierāda, ka augstsirdība, asprātība, mīlestība un draudzība ir spēcīgākie ieroči cīņā ar meliem, nodevību un varaskāri.

KULTŪRA REĢIONOS: IESPĒJAS, IZAICINĀJUMI UN PERSPEKTĪVAS. Konferenču sērija “Kultūras krustpunkti XVII”
5.-6.oktobris, Latgales vēstniecības GORS Mazā zālē, bez maksas

Konferences mērķis ir atskatīties un izvērtēt, kā līdz ar reģionālo koncertzāļu tīkla izveidi ir mainījusies profesionālās mākslas pieejamība Latvijas reģionos, vai un kā mainījies mākslinieciskais piedāvājums un auditorijas pieprasījums, vai un kā tas ir mainījis mūs un sabiedrību mums apkārt. Uzklausot 15 referentu, tostarp, Baltijas valstu kolēģu pieredzes stāstus un atziņas, diskutēsim par sadarbības iespējām un veidiem kā stiprināt reģionālās kultūras institūcijas, pilnveidot un bagātināt daudzveidīgo kultūrvidi reģionos. Konferences mērķauditorija ir valsts un pašvaldību kultūras jomas organizatori, kultūrpolitikas veidotāji, Latvijas reģionālo kultūras institūciju darbinieki, izglītības iestāžu atbildīgie pārstāvji, studenti un citi interesenti.

ORGANismi I EKSPEDĪCIJA – BALSS. Muzikālā izrāde bērniem
Ceturtdiena, 5. oktobris 18.00,  Lielā zāle 12,00 €

Muzikālajā izrādē kopā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu un aktieriem no Latvijas Leļļu teātra dosimies ekspedīcijā, lai no jauna atklātu skaņu, kas zudusi! Noskaidrosim, kas ir vibrācija. Vai vibrācijai ir skaņa? Vai skaņai ir balss? Vai vibrācija ir sajūtama gaisā, uz zemes un ūdenī? Varbūt arī uguns ir skaņa? No kurienes rodas ērģeļu balsis un kā tās ir nonākušas uz Zemes.

ORGANismi I DUBULTAIS ESPRESSIVO. Iveta Apkalna (ērģele) un Martynas Levickis (akordeons)
Piektdiena, 6. oktobris 18.00, Lielā zāle 15,00 – 18,00 €

Iveta Apkalna, gan Martynas Levickis, uzstājoties uz pasaules koncertzāļu skatuvēm, saviem instrumentiem nodrošina to slavu un ievērību, ko tie ir pelnījuši. Ērģeles un akordeons ir rets, tomēr pēdējos gados arvien biežāk sastopams duets. Īpaši spilgts tad, ja abi mākslinieki ir personības un sava instrumenta virtuozi pārvaldītāji. Pēc duetā, ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, nospēlētiem koncertiem Āzijā un Eiropā, šī būs pirmā abu mūziķu kopīgā uzstāšanās Latvijā.

ORGANismi | Sarunas pirms koncerta
Sestdiena, 7. oktobris 17.00, 2.stāva konferenču telpa, bez maksas

Mūzikas žurnālists Orests Silabriedis un komponists Arturs Maskats sarunāsies par koncertā skanošo darbu “Bērnības taureņu dejas”, citiem koncerta sacerējumiem, jaunrades procesu, komponista un izpildītāju mijiedarbību.

ORGANismi | TRAUSLAIS UN VARENAIS. LSO, Iveta APKALNA, Guntis KUZMA
Sestdiena, 7. oktobris 18.00, Lielā zāle 15,00 – 22,00 €

Koncerts, kura nosaukumā koncentrējas visa festivāla moto, atklās mūsdienu pasaules un mūzikas instrumentu skanējuma trauslumu un varenību. Koncerta atskaņojumā līdzās ērģelniecei Ivetai Apkalnai un Liepājas simfoniskajam orķestrim piedalīsies arī flautiste Dita Krenberga un pianists Reinis Zariņš.

MANAS TAUTAS DEJAS. Agris Daņiļevičs. Jubilejas koncerts
Sestdiena, 14. oktobris 19.00, Lielā zāle 10,00 – 25,00 €

Deju koncertā MANAS TAUTAS DEJAS ir iekļautas dejas, ko horeogrāfs ir radījis dažādiem kolektīviem laikā no 1981. gada līdz šodienai. Dejotāji atdzīst - lai nodejotu Agra Daņiļeviča horeogrāfijas nepieciešams uztvert viņa nepieradināto būtību, kā arī kļūt emocionāli atraisītiem.

Dzelzs Vilks | Jauni 30
Piektdiena, 20. oktobris 19.00, Lielā zāle 18,00 – 30,00 €

Viena no jaudīgākajām latviešu rokgrupām “Dzelzs vilks”, atzīmējot vairāk nekā 30 gadus uz skatuves un svinot nesen iznākušo albumu “Jauni”, dodas līdz šim vērienīgākajā apvienības koncertturnejā “Dzelzs vilks. Jauni 30”.

PATRIOTI.LG 15 gadu jubilejas koncerts
Sestdiena, 21. oktobris 18.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €

Latgales mūziķu Artūra Uškāna un Jura Ostrovska radošās apvienības "Patrioti.lg" 15.gadu jubilejas lielkoncerts. Koncertā skanēs grupas "Patrioti.lg" iemīļotās dziesmas - "Daugaveņa", "Latgaleite", "Patrioti", "Dzeivuot ir labi" un citas, kā arī Jura Ostrovska un Artūra Uškāna autordziesmas, no citu muzikālo projektu repertuāra.

STARP DŽEZA UN KLASISKĀS MŪZIKAS PASAULĒM. KENO HERIHAUZENA kvartets
Svētdiena, 22. oktobris 19.00, Mazā zāle 15,00 – 18,00 €

Pianists Keno Harihauzens, saksofonists Kārlis Auziņš, čelliste Maija Frīdmane un kontrabasists Andris Mainigs ķeras pie lietas bez gariem aplinkus ievadiem. Jau no pirmajām notīm viņi skaidri pasaka, par ko te būs runa. Neuzbāzīga aizrautība viņu mūzikā apvienojas ar uzstājīgu skaidrību.

AUĻI | 20 gadu jubilejas koncerts | DEVIŅVĪRU SPĒKS
Piektdiena, 27. oktobris 19.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €

Šajos gados Auļi ierakstījuši 11 albumus, nofilmējuši 33 video klipus un nospēlējuši dižu skaitu koncertu gan Latvijā, gan ārvalstīs, gan instrumentāli, gan kopā ar vispārsteidzošākajiem mūziķiem un dziedātājiem. Jubilejas tūres koncertos Auļi aicina klausītājus atvērt atmiņu albumu un kopīgi auļot cauri 20 gades aizraujošākajiem stāstiem un notikumiem.

BLU INFINITO. eVolution Dance Theatre izrāde (Itālija). 28. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls
Sestdiena, 28. oktobris 19.00, Lielā zāle 16,00 – 30,00 €

eVolution deju teātris ievad skatītāju pasaulē, kur iztēlei nav robežu. Dažādu mūsdienu tehnoloģiju izmantošana un to dialogs ar daudzpusīgajiem izrādes māksliniekiem (dejotāji, vingrotāji, iluzionisti, sportisti) ir viens no eVolution dejas teātra raksturīgajiem elementiem.

Mistery Bubbles 2023. Maģisko burbuļu triku izrāde
Svētdiena, 29. oktobris 16.00, Lielā zāle 7,00 – 25,00 €

Elpu aizraujošā šovā, vērosim pasaules klases burbuļu trikus, iluzionista Roberta Valdmana izpildījumā, kurš priecējis apmeklētājus visā pasaulē. Gaismu un neredzēti dūmu triku specefekti padarīs izrādi aizraujošu gan lieliem, gan maziem.

Vairāk informācijas par aktualitātēm un iespējamajām notikumu izmaiņām www.latgalesgors.lv vai GORS sociālo tīklu lapās Facebook un Instagram.