Ziemeļvalstu dienas Rēzeknē

Septembrī Rēzeknē plānotas Ziemeļvalstu dienas, kas pilsētas iedzīvotājiem piedāvās plašu pasākumu programmu dažādām mērķauditorijām un vecuma grupām. Programmā būs iekļauti semināri un diskusijas, priekšlasījumi, izstādes, kino filmas un muzikāli priekšnesumi.
 
Ziemeļvalstu centrālie pasākumi plānoti 24. un 25. septembrī, bet dažādi pasākumi notiks gan pirms, gan pēc tam. Latgales vēstniecībā GORS Ziemeļvalstu dienās Rēzeknē paredzēta gan izstāde, gan kino programma, gan klasiskās mūzikas koncerts. Kinoprogrammas filmu ieejas kartes no 10. septembra var izņemt GORS Informācijas centrā.
 
Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Ēriksons stāsta: “Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā kopā ar Zviedrijas, Dānijas, Norvēģijas un Somijas vēstniecībām, Dānijas Kultūras institūtu un Islandes goda konsulātu jau piekto gadu organizē “Ziemeļvalstu dienas” Latvijas reģionos. Iepriekšējos gados esam viesojušies Daugavpilī, Liepājā, Valmierā un Jelgavā, un šogad priecājamies atgriezties Latgalē, proti, Rēzeknē. Mūsu kopīgais mērķis ir veicināt jaunus un stiprināt esošos sadarbības kontaktus visā Latvijā, tādēļ ir ļoti svarīgi būt ne tikai klātienē Rīgā, bet doties arī uz reģioniem. Stiprinot Ziemeļvalstu un Latvijas sadarbību, ir svarīgi veicināt cilvēku savstarpējos kontaktus, atbalstīt sadarbību starp pašvaldībām un akadēmiskajām institūcijām, uzņēmējiem, kultūras un nevalstiskajām organizācijām, izglītības iestādēm. Mēs ceram, ka neskatoties uz pandēmijas radītajām grūtībām, mēs spēsim rēzekniešiem piedāvāt interesantu Ziemeļvalstu pasākumu programmu.”
 
Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē programmas notikumi Latgales vēstniecībā GORS:
 
Mākslinieka Eirika Brandala interaktīvo darbu izstāde “Elektroniskās skulptūras”
No 18. septembra līdz 2. oktobrim katru dienu no 11.00 līdz 19.00 GORS 3. stāva semināru zālē, bezmaksas
Studējot mūzikas kompozīciju, Latvijā dzīvojošajam norvēģu māksliniekam radusies interese par elektronisku skaņas skulptūru veidošanu, kurās atklāts elektrisko shēmu iekšējais skaistums. Izvietojot shēmas arhitekturālā veidā, tās no funkcionāliem objektiem pārtop par mākslas objektiem.
 
Animācijas filma „Piedzīvojumi Šekurrekurmežā“
Svētdiena, 20. septembris 11.00, Mazā zāle bezmaksas
Pēc norvēģu rakstnieka Tūrbjera Ēgnera bērnu grāmatas motīviem uzņemta animācijas filma, kas vēsta par Kāpējpeļuka un viņa mazo draugu dzīvi mežā, kur nemitīgi uzglūn Kūmiņš un citi plēsēji. Meža iemītnieki nolemj izdot likumu, lai mežā regulētu to, ka visiem dzīvniekiem vajadzētu būt draugiem. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Ģimenes filma „Tsatsiki, tētis un olīvu karš“
Svētdiena, 20. septembris 13.00, Mazā zāle, bezmaksas
Vasaras brīvdienas Tsatsiki pavada pie tēva Krētas salā. Finansiālu problēmu spiests, tēvs grasās pārdot ģimenes olīvu birzi. Tsatsiki kopā ar saviem draugiem uzsāk glābšanas operāciju, kas izvēršas piedzīvojumu, draudzības un mīlestības pilnā ceļojumā. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Ceturtdiena, 24. septembris 18.00, Mazā zāle, bezmaksas
Režisores Kristīnes Želves dokumentālā filma par noslēpumainu personību – Latgalē dzimušo zēnu Teodoru Tugaju, kurš pieaugot kļuva par Somijā leģendāru kinorežisoru Teuvo Tulio. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Piektdiena, 25. septembris 18.00, Lielā zāle 6,00 €, GORS
Vestarda un Elīnas Šimkus izpildījumā koncertā skanēs mūzika, ko komponējuši Edvards Grīgs, Tūre Rangstrēms, Jāzeps Mediņš, Sergejs Rahmaņinovs, Olli Mustonens, Karls Nīlsens un Vestards Šimkus. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Piektdiena, 25. septembris 19.00, Mazā zāle, bezmaksas
Pasakainais mīlasstāsts norisinās 19.–20. gadsimta mijā Stokholmā starp gleznotāja meitu un talantīgu jauno rakstnieku, kuru attiecības izjauc tā laika sabiedrības paražas. Pēc desmit gadiem viņi satiekas vēlreiz, un viņos ataust mīlestība, kura noved pie neparedzamām sekām viņu un tuvinieku dzīvēs. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Svētdiena, 27. septembris 11.00, Mazā zāle, bezmaksas
Vitello ir puika ar lielu apetīti, enerģiju un spēku. Viņš dzīvo kopā ar mammu kādā pilsētas mājā. Vitello nav tāds, kuram ātri kļūst garlaicīgi – viņam ir draugi, veikals un gana daudz ideju, ko īstenot. Tomēr, Vitello dzīvē pietrūkst tēta, kuru viņš nepazīst, tāpēc Vitello dodas viņu meklēt. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Svētdiena, 27. septembris 15.00, Mazā zāle, bezmaksas
Nelielā Norvēģijas stacijas pilsētiņā piedzimst ārēji dīvaina meitenīte. Ārkārtīgi retā ģenētiskā slimība raisa pilsētiņas iedzīvotājos gan bailes, gan riebumu, gan ziņkāri. Meitene apzinās, ka izskatu mainīt nevar, toties var mainīt savu likteni. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Pirmdiena, 28. septembris 17.00, Mazā zāle, bezmaksas
Pavisam parastā Stokholmas ielā aiz kādas parastas mājas skursteņa ir namiņš, kurā dzīvo Karlsons – īss, apaļīgs un ļoti pašpārliecināts vīrelis, kuram uz muguras ir propellers. Kad viņš piespiež podziņu, ierīce sāk darboties un Karlsons spēj lidot. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Pirmdiena, 28. septembris 19.00, Mazā zāle, bezmaksas
Kad Astrīda Lindgrēna vēl bija pavisam maza, viņu dziļi skāra kāds notikums. Brīnums un posts iespaidoja visu viņas dzīvi. Šis notikums viņu izveidoja par vienu no mūsu laikmeta iedvesmojošajām sievietēm un par rakstnieci, kuru ar laiku iemīļoja visa pasaule. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Otrdiena, 29. septembris 17.00, Mazā zāle, bezmaksas
Kāda Zviedrijas mazpilsēta mēģina pievilināt veikalu ķēdi un nolīgst pompozu mārketinga direktoru, lai tas radītu pārliecinošu pilsētiņas tēlu. Bet divas attapīgas vidusskolnieces, bruņojušās ar saviem mobilajiem telefoniem un pašiņu kātiem, ir apņēmības pilnas atklāt patiesību. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Otdiena, 29. septembris 19.00, Mazā zāle, bezmaksas
1940. gada aprīlis. Vācijas karaspēks izvirza Norvēģijas karalim ultimātu: padodieties vai mirstiet! Karaliskā ģimene ir spiesta izšķirties, nezinot, vai jelkad satiksies. Karalis pieņem lēmumu – viņš atsakās kapitulēt, kaut gan tas var maksāt dzīvību viņam pašam, ģimenei un norvēģu tautai. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
Trešdiena, 30. septembris, Mazā zāle, bezmaksas
Divpadsmit pretošanās kustības dalībnieki zvejas laivā ved kravu ar sprāgstvielām, lai cīnītos ar ienaidnieku. Viņi tiek nodoti, un vienpadsmit vīri tiek sagūstīti, spīdzināti un nogalināti. Tikai divpadsmitajam vīram izdodas izbēgt. Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē notikums.
 
 
Visa Ziemeļvalstu dienu Rēzeknē programma TE.