Jānis Streičs

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā no 8. decembra skatāma meistara Jāņa Streiča aivanu personālizstāde. Izstādē Latgales vēstniecībā GORS meistars rādīs kā savas jaunākās, vasarā un rudens pusē Lietuvā un Preiļu pusē tapušās ainavas, tā arī iepriekšējo gadu darbus.

Reta ir tā personība, kura savu patību un aroda prasmes var īstenot vairākos mākslas veidos un žanros. Jānis Streičs to var. Un arī dara – kinomākslā, literatūrā, glezniecībā. Viņa darbu personālizstāde rāda, ka krāsas pārvaldība un tās izteiksmes iespēju pilnveide Jānim Streičam nav pavaļas brīžu niekošanās vai amatiera kaprīze.

Liekas, ka Jānis Streičs kino mākslai ir pagriezis muguru, lai kalpotu tai mūzai, kuru pielūdza savā jaunībā Rēzeknē. Bērnībā un jaunībā viņš vēlējās kļūt mākslinieks. No 1951. līdz 1955. gadam mācību laikā Rēzeknes pedagoģiskajā skolā zīmēšanas priekšmeta metodikas pasniedzējs Jakovs Beketovs viņam atklāja pirmos aroda noslēpumus un mudināja mācīties tālāk. Tomēr Mākslas akadēmijas vietā mācības tika uzsāktas Teātra fakultātē, kur viņš blakus studijām nodarbojies ar dekoratora darbiem, pelnījies arī ar zīmēšanu un daiļrakstīšanu. Un nu jau ilgus gadus Jānis Streičs regulāri glezno, piedalās izstādēs un plenēros kopā ar saviem draugiem, nopietniem māksliniekiem, uzskata sevi par daudzu mākslinieku skolnieku, sarīkojis jau vairāk nekā 30 personālizstādes gan Latvijas pilsētās un novadu centros, gan Lietuvā.

Jāņa Streiča darbus atzinīgi novērtējuši profesionāli mākslinieki. Džemma Skulme: “Jānim Streičam ir dabas dota smalka tonalitātes izjūta, ko jūt arī filmās.” Jāzeps Pīgoznis: “Glezniecībā, tāpat kā kino viņš mainās, tas nozīmē, ka viņš ir radošs, meklējošs mākslinieks.”

Jānis Streičs (dz. 1936. g. Preiļu pagasta Anspokos) - kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks, gleznotājs, publicists un sabiedriskais darbinieks.

Mācījies Rušonas pagasta Gailīšu pamatskolā, absolvējis Rēzeknes pedagoģisko skolu (1955), strādājis par skolotāju un darbojies amatierteātrī. Pēc dienesta devies uz Rīgu un 1959.gadā iestājies Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātes režijas nodaļā. Jānis Streičs apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni, viņš ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis, bijis Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētājs un Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs. Kinorežisora devuma ekrāna mākslā ir apcerēts un augsti novērtēts Dairas Āboliņas grāmatā “Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas”.
 
Izstāde Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā skatāma no 8. decembra līdz 6. janvārim. Izstāde skatāma katru dienu no 11.00 līdz 20.00, ieeja bez maksas.