Anita Meldere. ES ESMU

 
No 1. maija Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā skatāma Anitas Melderes akvareļu darbu izstāde “Es esmu“. Izstāde veidota kā retrospekcija, kas aptver vienu, tomēr nozīmīgu Latvijā plaši pazīstamās mākslinieces identitātes un daiļrades daļu. Autobiogrāfiskajos motīvos un pārdzīvojumos balstītie darbi atklāj gleznotājas iekšējo pasauli, apziņu par sevi un piedzīvoto. Izstāde Rēzeknē būs skatāma līdz 16. jūnijam, bet 13. maijā 16.00 ikviens interesents tiek aicināts tikties ar mākslinieci klātienē.
 
Abstrakcijas izteiksmes un akvareļa tehnikas unikālās īpašības mākslinieces rokās kļūst par meditatīvu pieredzi, kas sarunājas ar skatītāju caur krāsu un nojautu valodu. Anita Meldere savos darbos bieži izvēlas filozofiskas un vispārcilvēciskas tēmas, kas uzrunā teju personiski un spēj veidot uz asociācijām un pieredzi balstītu dialogu. Interese par akvareļglezniecību māksliniecei radusies astoņdesmito gadu vidū, paverot jaunus izteiksmes līdzekļus un savdabīgu raksturu abstrakciju darbiem.
 
Pati māksliniece par to teikusi:
“Kas mani saista vēlmei izteikt sevi akvareļa tehnikā?
Es teiktu – tā ir lieliska tehnika, kas valdzina un sniedz neizsmeļamas iespējas, ko pieļauj tehnikas specifika. Krāsu plūduma burvība, papīra grauds, otu daudzveidība un nepieciešamība savaldīt nejaušību nekad nezināmos apvāršņus.
Un ja vēl izdodas šo visu pakļaut domas plūsmai!
Kā uzgleznot klusuma skaņu, kā pateikt, kas atšķir sapni no īstenības, un vai mūsu dzīve nav šķitums un liela mistērija?
Atliek ļauties.
Manās gleznās ir visa mana dzīve – ikdienā pārdzīvotais un sapņi, manu dzīves priekšstatu simboli materializēti krāsu un žestu valodā.”
 
Anita Meldere dzimusi 1949. gada 18. maijā. Profesionālo izglītību māksliniece ieguvusi J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Māksliniece strādā eļļas, akvareļa un akrila tehnikā, kā arī litogrāfijā, turklāt Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras iniciētajos mākslinieku pedagogu starptautiskajos plenēros Zvārtavā apgleznojusi arī keramiku un zīdu. Kopš 1973. gada A. Meldere ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Viņa ir mākslas maģistre, augstskolu docētāja un no 2007. gada Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes Tēlotājas mākslas katedras vadītāja.
 
Teksts: Diāna Kaijaka
 
Izstāde apskatāma no 1. maija līdz 19. jūnijam. Tikšanās ar mākslinieci 13. maijā plkst. 16.00