Rīgas Krievu teātra izrāde Indrāni

Rīgas Krievu teātra "Indrāni" – pirmā teātra izrāde Latgales vēstniecībā GORS.

Rūdolfa Blaumaņa lugas "Indrāni" iestudējums Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī izpelnījās teātra kritiķu simpātijas, tā tika novērtēta ar sešām teātra balvas "Spēlmaņu nakts 2012" nominācijām un saņēma galveno balvu Rūdolfa Blaumaņa festivālā. Izrāde 18. oktobrī būs skatāma Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, un šī būs pirmā teātra izrāde, kas tiks uzvesta uz jaunās koncertzāles skatuves dēļiem.

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādes "Indrāni" režisors ir Elmārs Seņkovs, režisora asistente - Oļesja Rubene, režisora palīdze - Inga Grama, scenogrāfs - Reinis Dzudzilo, kostīmu māksliniece - Krista Dzudzilo, komponists - Goran Gora, gaismu mākslinieks - Oskars Pauliņš. Lomas izrādē atveido Leonīds Lencs, Svetlana Šiļajeva, Aleksandrs Maļikovs, Olga Ņikuļina, Dmitrijs Palēss, Anastasija Timošenko, Jeļena Sigova, Jekaterina Frolova, Oļegs Teterins, Kārlis Krūmiņš, Daņila Maligins.

1912. gadā uz Rīgas Krievu teātra skatuves (toreiz – Pilsētas Krievu teātris vai Pilsētas Otrais teātris) notika pirmā latviešu lugas iestudējuma krievu valodā pirmizrāde: teātra mākslinieciskā vadītāja pienākumus tolaik uzņēmās Nikolajs Mihailovskis (krievu aktieris un antreprenieris), izvēloties Rūdolfa Blaumaņa lugu "Indrāni" (1904). Izrāde, kurā vecā Indrāna lomu atveidoja Ilarions Pevcovs (krievu un padomju aktieris, teātra pedagogs), aizkustināja visu latviešu sabiedrību. Skatītāju zālē bija latvieši, kuri vēlējās redzēt, kā krievu aktieri spēlē iemīļotā rakstnieka lugā. Arī krievu skatītāju interese par jauno izrādi bija liela.

Krievu teātris regulāri pievērsies latviešu dramaturģijai, īpaši Rūdolfa Blaumaņa daiļradei, un 2012. gadā, saprotams, nedrīkstēja neņemt vērā tādu notikumu kā pirmā iestudējuma krievu valodā 100 gadu jubileju. Protams, nav runa par to, ka būtu iespējams vienā upē iekāpt divreiz: 2012. gada izrāde - tas ir 21. gadsimta skatījums, svaigs jaunās paaudzes redzējums.

Režisoram Elmāram Seņkovam "Indrāni" Rīgas Krievu teātrī ir pirmais iestudējums Lielajā zālē, un viņš strādāja ar to pašu jauno mākslinieku komandu, ar kuru strādāja pie izrādes "Graņonka". Tie ir scenogrāfs Reinis Dzudzilo un kostīmu māksliniece Krista Dzudzilo. Jāpiebilst, ka "Indrāni" ir devītais šīs komandas kopīgais projekts.

Režisors Elmārs Seņkovs teic: "Mūsu mērķis - izstāstīt sen visiem zināmo stāstu it kā no jauna; atrast risinājumu, kas aizraus skatītāju, bet ieinteresēt mēs vēlamies ar precīzu un jūtīgu psiholoģisku spēli. Katrs tēls cīnās par savu pasauli – par to, kuru ir radījuši vai vēlas radīt, un šī cīņa norisinās mājās, kurām dots dzimtas vārds "Indrāni". Mēs vēlamies likt uzsvaru uz divu laikmetu maiņu – jaunās paaudzes un jaunā laika ienākšanu, kas pieprasa pārmaiņas. Un uzdosim jautājumu: ko iesākt ar veco? Kā attiekties pret to, kas bijis? Savās alkās pēc Jaunā – ko mēs gaidām, ko vēlamies? Un, ja atbilde ir – "dzīves mīlestību", "tuvāko mīlestību", tad to būs ļoti grūti, tik grūti iemācīties..."

Par komandu

Elmārs Seņkovs, Māras Ķimeles skolnieks, 2011. gadā absolvējis Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra Režijas fakultāti; vienu semestri studējis Krakovas teātra skolā, darbojies pazīstamā poļu režisora Kristiāna Lupas meistarklasē. "Spēlmaņu nakts" prēmijas laureāts. Diplomdarbs "Graņonka" ir Elmāra Seņkova pirmais iestudējums valsts repertuārteātrī, un tā ir viena no vispieprasītākajām izrādēm Rīgas Krievu teātra repertuārā. Iestudējis izrādes arī Latvijas Nacionālajā teātrī un neatkarīgajā teātrī "Dirty Deal Teatro".

Reinis Dzudzilo, scenogrāfs, savu pirmo izrādi veidojis "Dirty Deal Teatro" ("Klusā daba", 2009). "Indrāni" ir viņa devītais projekts. Scenogrāfija nebūs šķirta no mūsdienu reālijām, taču neko nezaudējot no tās atmosfēras un idejas, kuru rādījis pats Rūdolfs Blaumanis – tā ir noteikta Elmāra Seņkova režisora pozīcija: pret sižetu, tekstu un problemātiku radošā komanda izturas ar milzu pietāti.

Māksliniece Krista Dzudzilo studē Mākslas akadēmijā (glezniecība) un no 2007. gada piedalās izstādēs, kā arī veido kostīmus teātra izrādēm. Mācību apmaiņas projekta "Leonardo da Vinči" (2008) un Borisa Bērziņa stipendijas laureāte (2010).

Goran Gora mūzikas pasaulē ienācis 2000. gadā, bet plašāk pazīstams kļuva 2005. gadā ar singlu "Slow Down". Mūziķis ietekmējies no grupām "Depeche Mode", "U2", Toma Veita, Maikla Oldfīlda, Islandes mūzikas, "Bright Eyes", Bjorkas, "PJ Harvey", taču, strādājot pie iestudējuma "Indrāni", dziesminieks izvēlējās rakstīt mūziku akadēmiskajiem instrumentiem – stīgu un pūtēju kvartetiem. Tāpēc droši var apgalvot, ka šī ir pirmā Goran Gora pieredze akadēmiskās mūzikas žanrā.

Rīgas Krievu teātra izrāde "Indrāni" Latgales vēstniecībā GORS būs skatāma 18. oktobrī plkst. 19. Biļetes uz izrādi iegādājamas "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās visā Latvijā, tai skaitā Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē, Pils ielā 4. Izrāde notiek krievu valodā. Iestudējumu nav ieteicams skatīties bērniem līdz 14 gadu vecumam.